banner155

banner244

12.07.2020, 00:01

İyi Niyetli Suç İşlemeyelim.

   Değerli okurlarım. Sağlık sıhhat ve güzel günler temennilerimi sunarak sizlere merhaba diyorum. Pandemi yani korona virüs covid 19 bulaşıcı hastalıkla tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de devlet ve millet olarak mücadele veriyoruz gayret gösteriyoruz. Bu veba salgını hakikaten hepimizi çok yordu üzdü beş binin üzerinde vatandaşlarımız hayatını kaybetti. Bir çok insanlarımız ise bu hastalıktan muzdarip oldu. Bu virüs hala aramızda geziyor cirit atıyor hepimiz farkındayız ama sanırım gereğinden fazla yorulduk bıktık bezdik. Birde buna iş üretim ticareti katarsak insanlarımız korona ile işi arasında kaldı. Dışarı çıkmak çalışmak ve üretmek zorundalar.

Yalnız vahim olan, farkında olmadan toplum olarak iyi niyetli suç işliyoruz. Evet aynen öyle. Devletimiz özellikle sağlık bakanımız ve sağlıkçı tüm arkadaşlarımız tüm ciddiyetileri ile bu bu konunun üzerinde durmaktadırlar. Halkımız ise tavırları ile farklılık oluşturmaya başladı. Öyleki bir kısım şu sosyal mesafe hijyen ve maskeden ne zaman kurtulacağız demeye başladılar. Hastalıktan korkan korunanlar var ama diğerleri ise atın ölümü arpadan olsun misalı hastalığa meydan okuyanlarda azımsanamayacak kadar mevcuttur. Burada aş iş kaygısı ile dışarı çıkan insanlarda kendisini makul ölçülerde korumaya çalışanlar ile korunmayalar tabiri caiz ise ikiye bölündü.

Bakıyorsunuz maskesini takmayan bir bayanı diğer insanlar uyarıyor şoför müdahale ediyor maskeyi takmıyorsan lütfen inermisiniz dediğinde ise kıyamet kopuyor. Maskesiz hanımefendi ağzına geleni sayıyor videoyu çeken insanın elindeki telefonu alıp yere çalıyor. Birde bu korunma kurallarına uyanlar ile uymayanları kıyasladığımızda uymayanlar uyanlardan fazla duruma gelmez inşallah. Ama düğün nişan törenleri öğrenci sınavları, işine gidip gelirken toplu taşımayı kullananlara baktığımızda kural ihlalini çok fazla görülmektedir.

Toplu taşıma şöförü 20 kişilik araca 35 kişi almış. Denetmenler yolcuları indiriyor ve ceza yazıyorlar. Polislere yolcularda şöförde itiraz ediyor ve şoför ne kadar yazarsan yaz yine fazlada olsa ben yine yolcu alırım diyor ve ekliyor; araca yolcu almasam evime ekmek götüremiyorum, yolcu işine yetişemiyor gibi serzenişlerde bulunuyor. Yine işine yetişmeye çalışan yolcular ise binmesek işimize yetişemeyeceğini düşünerek bineceğim diyor. Yani aşağı baksan sakal yukarı baksan bıyık durumuna getirdiler. 

Normalleşme ile birlikte bilim insanlarımızın açıklamalarına göre vakalar iki üç ay öncesi durumuna yükseldi. Hayat bize emanet ve korumak zorundayız. Allah muhafaza bizde böyle bir hastalık varsa tedbirimizi almadığımızda ise diğer insanların hasta olmasına veya ölümüne yardımcı olacağız ölümüne sebebiyet vereceğiz. Karşıdaki kişi uymuyorsa tersi durum ile karşılaşacağız ve hastalığının bize bulaşma durumu vardır.
Lütfen temizlik maske ve sosyal mesafeye uyalım uymayanları kırmadan incitmeden ikna ederek uyaralım. 
Bu hayat bizim. 
Başka hayat yok.
Tüm okurlarımdan kurallara uymalarını diler, sağlık sıhhat ve afiyet içinde hayat sürmenizi temenni ederim.

Yorumlar (1)
Süleyman 1 ay önce
Başarılı ve bilgililendirici yazilı