16 Temmuz, 2024, Salı
DOLAR33.0605
EURO36.0572
ALTIN2576.1
Yusuf Cinkara Otomotiv

Ramazan ayının vazgeçilmez lezzeti: Kilis katmeri

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ramazan ayının vazgeçilmez lezzeti: Kilis katmeri
Abone ol
Suriye’ye Sınır Kent Olan Kilis’te Tatlıların Imparatoru Olarak Bilinen Ve Yaklaşık 150 Yıldır Tüketilen Kilis Katmeri, On Bir Ayın Sultanı Olan Ramazan Ayının Vazgeçilmez Tatlıları Arasında Yer Alıyor.

Kilis’te tatlıların imparatoru olarak bilinen ve yaklaşık 150 yıldır tüketilen Kilis katmeri, on bir ayın sultanı olan Ramazan ayının da vazgeçilmez tatlıları arasında yer alıyor.

Kilis katmeri Ramazan ayının en çok tüketilen tatlılar arasında yer alıyor. Tescilli Kilis katmeri, ince hamur, tereyağı, pudra şekeri, tarçın, bol kaymak ve Antep fıstığı ile buluşturuyor. Hafif tatlı çeşidinin arasında yer alan Kilis katmerinin porsiyon fiyatı 80 TL’den satışa sunuluyor.

‘‘Bu lezzeti hiçbir yerde göremiyorum’’

50 yıldır Gaziantep’te yaşadığını ve Kilis yöresel lezzetlerini çok özlediğini söyleyen Yusuf Kartoğlan, ‘‘Memleketim Kilis ama ticaretle uğraştığım için 50 yıldır Gaziantep’te yaşıyorum. Sadece katmer yemek için her ay en az üç defa Kilis’e geliyorum. Bu lezzeti Gaziantep dahil hiçbir yerde bulamadım’’ dedi.

‘‘Damak çatlatan lezzet yaklaşık 150 yıldır tüketiliyor’’

Tatlıların imparatoru olarak bilinen tescilli Kilis katmerinin en az bir asırdır tatlı geleneğini devam ettirdiklerini ve talebinde çok olduğunu söyleyen Baklava Ustası İlhan Kilimci, ‘‘Kilis’in en az bir asırdır damak çatlatan lezzeti olan Kilis katmerinde ince hamur içerisinde kaymak, koyularak sade yağda kızartma işleminden sonra üstüne pudra şekeri ve fıstık süslemelerinden sonra sunuma hazır şekilde sofraları tatlandırır. Damak çatlatan lezzet yaklaşık 150 yıldır tüketiliyor. Bu lezzeti bizlere ulaştıran ustalarımız ise çekirdekten yetişme ve çocukluk döneminden itibaren bu sektörle ilgilenen kişilerle evde hamur açmasını öğrenerek lezzeti bizlerle buluşturuyor’’ şeklinde konuştu.

ifadelerine yer verdi.

‘‘Çalışacak çırak yok biz de kendi çocuklarımıza öğretiyoruz’’

Tatlı sektöründe çalışacak çırak olmadığını ve ilerleyen zamanda yetişmiş eleman konusunda sıkıntı çekeceklerini dile getiren Kilimci, ‘‘Ustaların katmer için açtığı hamur kesinlikle marifet isteyen bir iştir. Bu işleri kimseye öğretemiyoruz çünkü çırak bulamıyoruz. Günümüzdeki ustalar çocukken öğrendi ve çırak olmadığı için kendi çocuklarımıza öğretiyoruz. En büyük mirasımız ise doğruluk ve dürüstlüktür. Hem ustalık hem de doğrulukla beraber Ahilik ortamında yetişen evlatlarımız memleketimizin bu eşsiz lezzetlerini vatandaşlarımıza sunmaya devam edecektir’’ ifadelerini kullandı.

‘‘Ramazan ayında tatlı satışları iki katına çıktı’’

On bir ayın sultanı ola Ramazan ayında tatlı satışlarının iki katına çıktığını söyleyen Kilimci, ‘‘Ramazan ayında çok fazla tüketilen katmer civar illerden Kilis’e gelerek vatandaşların bu lezzetlerden tatmasından dolayı çok fazla tüketiliyor. Kilis katmeri ile Gaziantep katmeri arasında çok fazla fark var. Biz arasında kaymak ve tereyağında kızartırken diğer katmer ise fırında pişiyor. Bu lezzeti sadece 80 TL ile tadabilirsiniz’’ diye konuştu.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Mardinde kalça çıkığı ameliyatı ile hastanın boyu 6 santimetre uzadıÖnceki Haber

Mardinde kalça çıkığı ameliyatı ile hast...

Emette kitap okuma etkinliğiSonraki Haber

Emette kitap okuma etkinliği

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar