12 Nisan, 2024, Cuma
DOLAR32.3578
EURO34.4771
ALTIN2508.7

Pamukoğlu, bir diplomatik kazanımı kitaplaştırdı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Pamukoğlu, bir diplomatik kazanımı kitaplaştırdı
Abone ol
Emekli Tümgeneral ve Yazar Osman Pamukoğlu, Lozan’ın 100. Yılı anısına yayınladığı “Büyük hesaplaşma” isimli kitabını okurları ile buluşturdu.

Emekli Tümgeneral ve Yazar Osman Pamukoğlu, Lozan’ın 100. Yılı anısına yayınladığı “Büyük hesaplaşma” isimli kitabını okurları ile buluşturdu.

İnkılap  kitabevi yayınları arasında yayınlanan ve raflarda yerini alan “Büyük hesaplaşma” isimli tarihsel belgi ve bilgileri dayalı eser; Sevr, Lozan ve Montrö’yü maddeler halinde ele alarak okuyucusu ile buluşuyor.

 Pamukoğlu bu eserinde, Türkiye’nin ölüm fermanını ilan eden Sevr’in Kurtuluş Savaşı ile meydanda; Lozan ile masada yırtılıp atılmasını, “Büyük hesaplaşma” isimli eseri ile kaleme alıyor.

Sevr’i anlatmadan Lozan’ın öneminin anlaşılamayacağına ve Montrö’süz de eksik kalacağını vurgulayan Osman Pamukoğlu, Türkiye’nin Sevr’de nasıl üç karış toprağa mahkûm edildiğini okuyucuya aktarırken; Mustafa Kemal Paşa’nın Kurtuluş Savaşı’nda meydanlarda verdiği mücadeleyi ve İsmet Paşa’nın Lozan’daki diplomatik başarısını da ayrıca kutluyor.

Ulusal Direniş’in ayak seslerini ele alan; “Büyük Hesaplaşma” kitabı, dünyayı şaşırtan bu zaferi kronolojik bir sırayla okuyucuya sunuyor.

Büyük bir mücadeleyi ve zaferi anlatan; “Büyük Hesaplaşma” 152 sayfadan oluşuyor. Kitabın Yayın direktörlüğünü Mehmet Bozkurt, Editörlüğünü Ezgi Hotalak Adalı, Kapak tasarımını Emir Tali, sayfa tasarımı ise Şenol Alanbay tarafından yapılmış.

Kitapta anlatılanlar hakkında bilmeniz gereken ve merak ettiğinin olaylarla ilgili bilgilendirme yapmak gerekirse, “Büyük hesaplaşma”da ele alınan konuları; Sevr bilinmeden Lozan’ın kıymeti tam olarak anlaşılamaz.

Montrö olmadan da Lozan eksik kalır. Bu nedenle Sevr Barış Antlaşması ile Montrö Boğazlar Rejimi Sözleşmesi’ne de kitapta yer verilmiştir…

Sevr, “Ölüm Çıngırağı”ndan başka bir şey değildi!Neredeyse devleti haritadan silmiş, egemenliğini sınırlamış, Türklere Anadolu’nun ortasında, ancak nefes alabilecek kadar bir yer bırakmıştı.

Mustafa Kemal Paşa liderliğinde kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti, önce Sevr’i kabul etmeyeceğini dünyaya ilan etti; sonra da Milli Kurtuluş Savaşı’nı yüksek bir azim ve kararlılıkla sürdürüp Sevr’i parçalayıp attı.

Lozan Barış Antlaşması, Kurtuluş Savaşı’nın diplomatik kazanımı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin uluslararası hukuk senedidir. Cumhuriyet’in tapusu olan “Lozan dokümanını” milletçe, el altında bulundurmamız gerekiyor…diye özetlenebilir.

(Haber: Mustafa Bardak)

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İş çıkışı evine dönerken kazada öldüÖnceki Haber

İş çıkışı evine dönerken kazada öldü

İnternational Muğla belgesel filimin galası gerçekleştirildiSonraki Haber

İnternational Muğla belgesel filimin gal...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar