25 Şubat, 2024, Pazar
DOLAR31.0708
EURO33.679
ALTIN2032.5

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Engelsiz Bir Mersin İçin Çalışıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Mersin Büyükşehir Belediyesi, Engelsiz Bir Mersin İçin Çalışıyor
Abone ol
Mersin Büyükşehir Belediyesi, engelli bireylerin ve ailelerinin hayatlarını kolaylaştırmak ve onlara daha iyi bir yaşam sunmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, engelli bireylerin ve ailelerinin hayatlarını kolaylaştırmak ve onlara daha iyi bir yaşam sunmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Bu kapsamda, Toroslar’da Engelsiz Yaşam Merkezi, Yenişehir’de Engelsiz Yaşam Parkı ve Otizm Aile Danışma Merkezi, Tarsus’ta ise Tarsus Mola Evi olmak üzere 4 tesiste engelli bireylere ve ailelerine yönelik hizmetler veriliyor.

Toroslar ilçesi Halkkent Mahallesi’nde bulunan Engelsiz Yaşam Merkezi, engelli bireyler ve aileleri için yüzde 100 erişilebilir bir merkez.

Merkezde engelli bireyler ve aileleri için çeşitli kurslar düzenleniyor. Merkezde ayrıca sosyo-kültürel etkinlikler de yapılıyor.

Merkezde yer alan Mola Evi hizmeti ile engelli bireylerin ailelerinin ve yakınlarının, tam veya kısmi zamanlı olarak merkeze çocuklarını bırakması ve bu bireylerin de aktif zaman geçirmesi sağlanıyor.

Engelsiz Yaşam Merkezi’nde engelli bireyler ve ailelerine yönelik;

Atölye ve kurslar düzenleniyor.

Engelli Birey Sportif Beceri ve Fitness Eğitimi ile 7-12 yaş aralığında bedensel, zihinsel, işitme ve görme engelli bireyler, sportif beceri ve koordinasyon eğitimi hizmetinden faydalanıyor.

18 yaşını doldurmuş özel gereksinimli bireyler de Fitness ve Spor Eğitimi hizmetinden yararlanıyor.

Yenişehir ilçesi’nde bulunan Engelsiz Yaşam Parkı’nda; engelli bireyler için çeşitli sanatsal ve sportif faaliyetler yapılmakla birlikte, anneler için de birçok kurs ve etkinlikler içeren atölye alanları bulunuyor.

Park’ta engelli bireylere kendilerine yönelik kurslar verilirken, ebeveynler de değişik aktivitelere katılabiliyor.

Mersin’de ikamet eden 0-72 ay arasındaki otizm tanısı konulan çocuklara özel eğitim, duyu bütünleme, psiko-sosyal destek, aile danışmanlığı ve grup eğitimleri hizmetleri veriliyor.

Otizm Aile Danışma Merkezi’nde; 0-6 yaş arası çocukluk dönemindeki Engelli Sağlık Kurulu Raporu ile otizm tanısı almış özel gereksinimli bireylerin, bilimsel temelli öğretim teknikleri ve terapiler ile eğitim alması amaçlanıyor.

Büyükşehir Belediyesi, engelli bireylere yönelik olarak sunduğu diğer hizmetler ise şu şekilde:

Medikal Malzeme Bakım Onarım Hizmeti ile özel gereksinimli bireylerin kullanmış oldukları tekerlekli veya akülü sandalyelerin, hasta yataklarının bakım ve onarımı yapılıyor.

Engelli Transfer Aracı Hizmeti ile engelli bireylerin kamu kurum ve kuruluşlarına, hastanelere, özel sektör kuruluşlarına, toplu taşıma araçlarına ve diğer sosyal ve kültürel alanlara ulaşımı sağlanıyor.

Medikal Malzeme Yardımı kapsamında özel gereksinimli bireylere, ihtiyaç duydukları medikal malzeme dağıtımı yapılıyor.

İşaret Dili Tercümanlığı Hizmeti ile işitme engelli bireyler, kamu kurum ve kuruluşlarında iş ve işlemlerini yaparken, kendilerini ifade etmekte zorlandıkları noktada işaret dili tercümanlığı hizmeti alabiliyorlar.

Simit Arabam Engel Tanımam Projesi ile engelli bireylere simit arabası verilerek, kendi işlerini yapmaları ve ekonomik özgürlük kazanmaları sağlanıyor.

Evde Bakım Hizmeti ile çoğunluğunu özel gereksinimli bireylerin oluşturduğu evde bakım hastalarına kişisel bakım hizmeti veriliyor.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bayrampaşada tehlikeli yolculuk kamerada, ayağıyla motosikleti ittiÖnceki Haber

Bayrampaşada tehlikeli yolculuk kamerada...

Filistine yardım için hayır çarşısı kurdularSonraki Haber

Filistine yardım için hayır çarşısı kurd...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar