Osmaniye
DOLAR19.0423
EURO20.5633
ALTIN1194.5

Malatya Sultansuyu Barajı suyu tahliye ediliyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Malatya Sultansuyu Barajı suyu tahliye ediliyor
Abone ol
MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ SU KAYNAKLARI ANABİLİM DALI ÖĞRETİM ÜYESİ DOÇ. DR. CEYHUN ÖZÇELİK, SULTANSUYU BARAJINDA İNCELEMELERDE BULUNDU

Malatya’da Sultansuyu Barajı gövde aksında deprem nedeniyle çatlaklar oluşması sonrası baraj suyu kontrollü olarak tahliye ediliyor.


Malatya Valiliğinden yapılan açıklamada, "Sultansuyu Barajı, tedbiren kademeli olarak boşaltılacak. Barajın mansap kısmında bulunan vatandaşlarımız tedbirli olsunlar. Diğer barajlarımız için herhangi bir sorun söz konusu değildir" denildi.


Sultansuyu Barajının özellikle gövde aksı bölümünde hasarın oluştuğu, yer yer çatlakların yanında kesit içerisinde de farklı tabakalarda açılmaların olduğu açıklandı. Sultansuyu Barajında incelemelerde bulunan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Su Kaynakları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ceyhun Özçelik, “6 Şubat’ta Doğu Anadolu fayı hattı üzerinde meydana gelen depremler sonucunda bu bölgelerde çok sayıda can ve mal kaybı yaşandı. Önemli konuların başından biri de bu bölgede bulunan barajlar. Bölgede çok sayıda içme, kullanma, sulama ve enerji amaçlı barajlar bulunmakta. Yapılan incelemelerde barajların çoğunluğunda önemli bir sorun olmamakla birlikte içerisinde bulunduğumuz Sultansuyu Barajında ciddi bir hasar söz konusu. Bu hasardan kaynaklı olarak yetkililer rezarvuarlardaki suyu kontrollü bir şekilde tahliye ediyor. İçerisinde bulunduğumuz Sultansuyu Barajının gövde aksı boyunca çatlaklar söz konusu. Kesit içerisinde de farklı tabakalarda açılmalar ve göçmeler söz konusu. Kil çekirdeğinin de oturduğunu gözlemleyebiliyoruz. Burada sevindirici durum, rezarvuarın tam olarak dolu olmaması. Her ihtimale karşı yetkililer rezarvuarları kontrollü bir şekilde tahliye ediyor. Su seviyesi şu anda bir buçuk metre düşmüş dudumda. İlerleyen zaman içeresinde yapılacak analiz ve tetkikler sonucunda barajın onarılıp ya da yıkımına karar verileceğini düşünüyorum” dedi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Antalya’da üniversiteliler odalarına yerleşecek depremzedeler için dolaplarını dolu bıraktıÖnceki Haber

Antalya’da üniversiteliler odalarına yer...

Kestel Belediyesinden deprem bölgesine yardım seferberliğiSonraki Haber

Kestel Belediyesinden deprem bölgesine y...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar