08 Haziran, 2023, Perşembe
DOLAR23.2423
EURO25.3408
ALTIN1467.6

KTÜ-Ortahisar Creatiny RoboTeam Takımı, ABDde düzenlenen yarışmada dünya 2.si oldu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
KTÜ-Ortahisar Creatiny RoboTeam Takımı, ABDde düzenlenen yarışmada dünya 2.si oldu
Abone ol
AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’NDE (ABD) 22-28 MART 2023 TARİHLERİ ARASINDA DÜNYA GENELİNDE 28 TAKIMIN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞEN, ÜLKELERİN MÜHENDİSLİK AÇISINDAN DİZAYN, MEKANİK, YAZILIM VE ELEKTRONİK ALANLARINDA BOY GÖSTERDİĞİ 13. ROBOBOAT 2023 ELEKTRİLKLİ OTONOM SU ÜSTÜ ARAÇ YARIŞMASI'NA KATILAN İLK VE TEK TÜRK TAKIMI OLAN KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (KTÜ)-ORTAHİSAR CREATİNY ROBOTEAM TAKIMI, DÜNYA 2.'LİĞİNİ ELDE ETTİ.

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) 22-28 Mart 2023 tarihleri arasında dünya genelinde 28 takımın katılımıyla gerçekleşen, ülkelerin mühendislik açısından dizayn, mekanik, yazılım ve elektronik alanlarında boy gösterdiği 13. RoboBoat 2023 Elektrilkli Otonom Su Üstü Araç Yarışması’na katılan ilk ve tek Türk takımı olan Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ)-Ortahisar Creatiny RoboTeam Takımı, dünya 2.’liğini elde etti.


KTÜ-Ortahisar Creatiny RoboTeam Takımı üyeleri, mutluluklarını "Ülkemizi temsil etmek ve gururlandırmak adına çıktığımız bu güzel yolda bizleri desteklediğiniz, bu süreçte üretken gençlerin yanında olduğunuz ve bu yolda bizleri yalnız bırakmadığınız için teşekkür ederiz" sözleriyle paylaştı.


Öte yandan KTÜ-Ortahisar Creatiny RoboTeam Takımı üyelerinin, yarışma için gerekli teçhizat ve donanımı üzerinde barındırabilecek şekilde katamaran gövde formunda tasarladığı araç, Ares Tersanesi’nde üretildi. Gemide kullanılan sevk sistemi (utras itici) lityum iyon piller ve güç dağıtım sistemi, Degz Robotics tarafından ekibe hediye edildi. Otonom teknenin elektronik ve yazılım ile ilgili ihtiyaçları, geçtiğimiz yıl takımın elde ettiği 1.’lik neticesinde Armelsan tarafından temin edildi. Amerika’ya gidecek olan 5 kişilik ekibin gidiş-dönüş uçak biletleri ve vize masrafları, Ortahisar Belediyesi tarafından karşılandı.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ayder Yaylası ilkbaharda beyaza büründüÖnceki Haber

Ayder Yaylası ilkbaharda beyaza büründü

Ayder Yaylası ilkbaharda beyaza büründüSonraki Haber

Ayder Yaylası ilkbaharda beyaza büründü

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar