Osmaniye
DOLAR19.11
EURO20.6983
ALTIN1206.0

Karayollarında yıllık tasarruf miktarı yaklaşık 55 milyar liraya ulaştı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Karayollarında yıllık tasarruf miktarı yaklaşık 55 milyar liraya ulaştı
Abone ol
ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI ADİL KARAİSMAİLOĞLU, TÜRKİYE’NİN ULAŞTIRMA VE HABERLEŞME YATIRIMLARI İÇİN BUGÜNE KADAR 1 TRİLYON 653 MİLYAR LİRALIK YATIRIM GERÇEKLEŞTİRDİKLERİNİ BELİRTEREK, “BUGÜN ÜLKE ÇAPINDA SAHİP OLDUĞUMUZ TOPLAM 29 BİN KİLOMETRE BÖLÜNMÜŞ YOL SAYESİNDE KARAYOLLARINDAN ELDE ETTİĞİMİZ YILLIK TASARRUF MİKTARI YAKLAŞIK 55 MİLYAR LİRAYA ULAŞTI” DEDİ.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye’nin ulaştırma ve haberleşme yatırımları için bugüne kadar 1 trilyon 653 milyar liralık yatırım gerçekleştirdiklerini belirterek, “Bugün ülke çapında sahip olduğumuz toplam 29 bin kilometre bölünmüş yol sayesinde karayollarından elde ettiğimiz yıllık tasarruf miktarı yaklaşık 55 milyar liraya ulaştı” dedi.


Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi (MTOSB) Otoyol Bağlantısı açılış töreninde konuşan Karaismailoğlu, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak, ülkemizin ulaştırma ve haberleşme yatırımları için bugüne kadar 1 trilyon 653 milyar liralık yatırım gerçekleştirdik. 100 yıllık altyapı ihtiyaçlarını 20 yıl gibi kısa bir sürede tamamladık. 2002 yılında 6 bin 100 kilometre olan bölünmüş yol uzunluğumuzu yaklaşık 29 bin kilometreye çıkardık” diye konuştu.


Yaptıkları çalışmalarla ulaştıkları başarıları sıralayan Karaismailoğlu, “Bugün ülke çapında sahip olduğumuz toplam 29 bin kilometre bölünmüş yol sayesinde ülkece karayollarından elde ettiğimiz yıllık tasarruf miktarı yaklaşık 55 milyar liraya ulaştı. Her yıl CO2 emisyonu salımını 5 milyon ton azaltarak, çevre dostu yeni nesil ulaşımı teşvik ettik, destekledik. 2003-2021 yılları arasında araç sayısı 8 milyondan 26 milyona çıkarken, altyapı geliştirme çalışmalarımız sayesinde can kaybını da yüzde 80 düzeyinde azalttık. Emniyetli ulaşım altyapıları ile ölümlü kazaların azalması sayesinde yılda ortalama 13 bin 100 hayat kurtarıyoruz. Bu başarıları daha da yukarılara çekecek çalışmalarımızı da hızla sürdürüyor, 3 bin 665 kilometre bölünmüş yol inşaatına da devam ediyoruz. Hedefimiz; 2053 yılına kadar otoyol uzunluğumuzu 8 bin 325 kilometreye, bölünmüş yol uzunluğumuzu ise 38 bin 60 kilometreye ulaştırmaktır” şeklinde konuştu.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Çankırıda 17 litre sahte içki ele geçirildiÖnceki Haber

Çankırıda 17 litre sahte içki ele geçiri...

Iğdırda amca çocuklarının kavgasında ölen genç, toprağa verildiSonraki Haber

Iğdırda amca çocuklarının kavgasında öle...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar