06 Aralık, 2023, Çarşamba
DOLAR28.9433
EURO31.2583
ALTIN1883.2

Hem mimarisiyle hem de minaresiyle ilgi çekiyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Hem mimarisiyle hem de minaresiyle ilgi çekiyor
Abone ol
GİRESUN'UN EYNESİL İLÇESİNDE 1987'DEN BU YANA TAŞLARI EL İŞÇİLİĞİ İLE İŞLENİP SELÇUKLU VE OSMANLI MİMARİSİYLE İNŞA EDİLEN YEŞİL CAMİ, MİMARİ ÖZELLİKLERİYLE GÖZ DOLDURURKEN, SEMAVER ŞEKLİNDEKİ MİNARESİ DE İLGİ ÇEKİYOR.

Giresun’un Eynesil ilçesinde mimarisi ve minaresi ile tek olma özelliğine sahip olan Yeşil Camii’nin semaver şeklindeki minaresi dikkat çekiyor.


Giresun’un Eynesil ilçesinde 1987’den bu yana taşları el işçiliği ile işlenip Selçuklu ve Osmanlı mimarisiyle inşa edilen Yeşil Camii, mimari özellikleriyle göz doldururken, semaver şeklindeki minaresi de ilgi çekiyor.


Minarenin semaver şeklinde olmasının nedenini vasiyet ve ilçe ekonomisine yön veren çay üretiminden kaynaklandığını anlatan Eynesil Hayırlı İşler Yapma ve Yaptırma Derneği Başkanı Ayhan Tufanoğlu, “Bu caminin temelinin atılmasında büyük emeği olan merhum Hacı Mustafa Eren Efendi, Kayseri’de Ulu Cami’ye gidiyor, yanındakilere de ’Bizim yaptıracağımız camiye de böyle bir minare yapalım’ diyor. Biz de bu vasiyeti caminin bitimine yaklaştığımızda yerine getirmek istedik. Bir de ilçemizde çay üretimi oldukça fazla ve 5 tane de çay fabrikası bulunmaktadır. Buradan yola çıkarak semaver şeklinde bu çay üretimini simgelemek istedik. Diğer bir açıdan da semaverin bir birleştirici özelliği var. Bilindiği gibi semaverin etrafında oturulup çay içilirken, sohbet edilirken bir manevi özelliği oluyor. Bütün bunları göz önünde bulundurduğumuzda böyle bir eser ortaya çıkmış oldu” dedi.Semaver minare doğal taştan 4.5 yılda yapıldı


Caminin minaresindeki semaverin özelliğiyle de ilgili bilgi veren Tufanoğlu,”Mimarinin en tepesindeki semaver şeklinin yapılması için bir proje aşaması oldu uzun süre buna çalıştık. Tamamen doğal taştan yaptığımız semaverin önce çizimini yaptık, sonra 4,5 yılda tamamlayabildik. İçerisinde 5 kişi sığabilecek ve oturup çay içebilecek imkana sahiptir. Yine semaver şeklindeki eklenti 360 derece dönebiliyor. Bir de musluk yaptık ki bunun da bir nedeni var. Bilindiği camiye gelenlerin maneviyatının hayır çeşmesinden doldurulmasını sembolize ettik” diye konuştu.Cumhuriyet döneminde yapılan 2. taş cami


Yaklaşık 35 yıldır devam eden cami inşaatının Selçuklu ve Osmanlı mimarisiyle yapıldığını da belirten Tufanoğlu, “Cumhuriyet döneminde Bulancak ilçesindeki Sarayburnu Camisi’nden sonra yapılan 2. Camidir. Tamamen doğal taş işlenerek yapılmaktadır. Şuanda yüzde 80’i tamamlanmış durumdadır. Tamamen bitirilmemiş olmasına rağmen 2012 yılından beridir ibadete açık durumdadır” ifadelerini kullandı.


Vatandaşlar da minarenin caminin mimari özelliğine yakıştığını belirterek bir birini tamamladığını söylediler.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İlk Yardım Kurs Hocası Songül Duzcü, hayat kurtaran Heimlich manevrasını tek tek anlattıÖnceki Haber

İlk Yardım Kurs Hocası Songül Duzcü, hay...

Türkiyenin dört bir yanından gelen takım ve sporcular Denizlide ter döktüSonraki Haber

Türkiyenin dört bir yanından gelen takım...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar