27 Eylül, 2023, Çarşamba
DOLAR27.3017
EURO28.8844
ALTIN1665.3

Eski İran Cumhurbaşkanı Rafsancaninin kızı Faize Haşiminin yargılanma süreci başladı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Eski İran Cumhurbaşkanı Rafsancaninin kızı Faize Haşiminin yargılanma süreci başladı
Abone ol
İRAN ESKİ CUMHURBAŞKANI ALİ EKBER HAŞİMİ RAFSANCANİ’NİN KIZI FAİZE HAŞİMİ'NİN “REJİM KARŞITI FAALİYET YÜRÜTMEK” VE “KAMU DÜZENİNİ BOZMAK” SUÇLARINDAN YARGILANDIĞI DAVANIN İLK DURUŞMASI 30 KASIM'DA GERÇEKLEŞTİ.

İran eski Cumhurbaşkanı Ali Ekber Haşimi Rafsancani’nin kızı Faize Haşimi’nin “rejim karşıtı faaliyet yürütmek” ve “kamu düzenini bozmak” suçlarından yargılandığı davanın ilk duruşması 30 Kasım’da gerçekleşti.


İran’da Mahsa Amini’nin ölümü ardından başlayan protestolara "göstericileri kışkırttığı ve tahrik ettiği" gerekçesiyle 27 Eylül tarihinde gözaltına alınan ve 11 Ekim tarihinde ise “rejim karşıtı faaliyet yürütmek” ve “kamu düzenini bozmak” suçlamalarıyla geçici olarak tutuklanan eski İran Cumhurbaşkanı Ali Ekber Haşimi Rafsancani’nin kızı Faize Haşimi’nin yargılanma süreci başladı. Faize Haşimi’nin avukatı Nida Şems sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Haşimi’nin yargılanma sürecindeki ilk duruşmanın çarşamba günü gerçekleştiğini duyurdu. Şems paylaşımında, Faize Haşimi hakkındaki tüm belge ve dosyaların ilgili mahkeme tarafından incelendiğini söyleyerek, Haşimi’nin, “Ülke güvenliği aleyhinde rejim karşıtı faaliyet yürütmek” ve “kamu düzenini bozmak” suçlarıyla yargılandığını açıkladı.


Eski İran Cumhurbaşkanı Ali Ekber Haşimi Rafsancani’nin kızı Faize Haşimi Mahsa Amini’nin ölümü sonrasında başlayan protestolarda "göstericileri kışkırttığı ve tahrik ettiği" gerekçesiyle 27 Eylül’de gözaltına alınmıştı. 11 Ekim tarihinde ise İran Yargı Erki Kurumu Sözcüsü Mesud Setayeşi, Faize Haşimi’nin “rejim karşıtı faaliyet yürütmek” ve “kamu düzenini bozmak” suçlamalarıyla geçici olarak tutuklandığını açıklamıştı.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Uşakta engelliler için farkındalık yürüyüşüÖnceki Haber

Uşakta engelliler için farkındalık yürüy...

Termede özel bireylerin talepleri dinlendiSonraki Haber

Termede özel bireylerin talepleri dinlen...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar