05 Aralık, 2023, Salı
DOLAR28.9389
EURO31.2985
ALTIN1892.6

Dışişleri Bakanı Fidan: "İsrail'in Filistin'e yönelik saldırıları insanlık dışı"

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Dışişleri Bakanı Fidan: "İsrail'in Filistin'e yönelik saldırıları insanlık dışı"
Abone ol
Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yaptığı sunumda, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarını sert bir dille eleştirdi.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yaptığı sunumda, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarını sert bir dille eleştirdi.

Fidan, "İsrail'in Filistinli sivilleri hedef alan saldırıları nedeniyle Tel Aviv Büyükelçimizi istişareler için merkeze çağırdık. İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarının bir an önce durdurulması, iki devletli çözümün bir an önce hayata geçirilmesi için yoğun bir diplomasi trafiği içindeyiz" dedi.

Gazze'ye yardımların gönderilmesi ve yerlerine ulaşması için azami gayret gösterildiğini vurgulayan Fidan, "Şimdiye kadar 11 uçak dolusu insani yardım malzemesini Gazze'ye ulaştırmak üzere Mısır'a göndermiş bulunuyoruz.

Sahra hastaneleri, tıbbi ekipman, ilaç ve diğer yardım malzemeleriyle dolu büyük bir gemimiz de Mısır'a ulaşmıştır. Gazze'den çıkışlarını sağladığımız 27 hasta ve 12 refakatçi Ankara'ya getirilmiş, 61 hasta ve 49 refakatçi ise dün akşam Mısır'a geçirilmiştir.

Ayrıca bugüne kadar 170 vatandaşımız ve yakınlarının Gazze'den çıkışı sağlanmıştır. Bugün ve önümüzdeki günlerde de çıkışlara devam edilecek.

Gazze'de bir sahra hastanesinin faaliyete geçmesine yönelik çalışmalarımız da hızla devam etmektedir. Bunun yanı sıra 983 vatandaşımızın ve aile yakınlarının Gazze'den Refah Sınır Kapısı'ndan tahliyesi için İsrail ve Mısır makamlarıyla temaslarımız sürüyor" diye konuştu.

Suriye sahasındaki başlıca önceliğin PKK, YPG ve DAEŞ başta olmak üzere terör tehdidinin yok edilmesi olduğunu belirten Fidan, "Bunun için tüm kurumlarımızla yoğun bir şekilde çalışmaktayız. Maalesef bazı ülkeler, DAEŞ'le mücadele kisvesi altında PKK-YPG terör örgütüne desteğini sürdürmektedir.

Bunun stratejik bir hata olduğunu ve DAEŞ ile mücadelede meşhur ortaklara güvenmelerinin esas olduğunu defaatle vurgulayacağız" dedi.

Gazze'de iki devletli bir çözüm doğrultusunda kalıcı bir barışın sağlanması konusunda girişimlerin yoğunlaştırıldığını vurgulayan Fidan, "Bölgesel sahiplenme ve garantörlük mekanizmasının tesisini öne çıkarmaktayız.

Filistin meselesinin kökeninde yatan derin tarihi adaletsizlikler, hukuksuzluklar telafi edilmeden bölgedeki şiddet sarmalının kırılması mümkün değildir.

Gazze'deki yasa dışı kuşatmanın, insanlık dışı saldırıların halen devam etmesi utanç vericidir. Daha da vahim olan ise İsrail üzerinde nüfuz sahibi batılı ülkelerin Gazze'deki vahşet karşısında sessizliğe bürünmeleri ve İsrail'e kayıtsız şartsız destek vermeleridir.

Bu durum başka krizlerin kapısını da aralayabilecek, öngörülemez ittifaklara yol açacaktır" açıklamasında bulundu.

Jeopolitik sınamalar karşısında Türkiye - Avrupa Birliği ilişkilerinin somut ve olumlu bir gündem temelinde ilerletilmesinin önemli olduğunu bildiren Bakan Fidan, "Türkiye, AB üyeliği hedefine bağlılığını korumakta, her alanda iş birliği ve diyaloğu geliştirmek için yapıcı politikalar izlemeye devam etmektedir.

Bununla birlikte Avrupa Birliği'nin zaman zaman stratejik vizyon sergilemekten uzak olduğunu, son olarak AB Komisyonu 2023 yılı Türkiye Raporu örneğinde görmüş bulunuyoruz.

Karşı karşıya olduğumuz meydan okumalar, Türkiye-AB ilişkilerinin bazı üye ülkelerin dar görüşlü çıkar arayışlarına indirgenemeyecek kadar stratejik olduğunu göstermektedir.

AB'den temel beklentimiz, aramızdaki iş birliğine ve somut üyelik sürecimize yeniden üyelik kazandıracak, somut ve anlamlı adımlar atmasıdır" ifadelerini kullandı.

ABD yönetimi ile yıl boyunca temasların devam ettiğini aktaran Bakan Fidan, "Yaptığımız görüşmelerde Amerika'nın PKK-YPG ile yaptığı iş birliğinin, FETÖ'nün Amerika'daki varlığının ve tek taraflı yaptırımlarının müttefiklik ruhuyla bağdaşmadığını güçlü bir şekilde tekrar vurguladık.

Amerika'nın milli güvenliğimizi doğrudan etkileyen konulardaki yanlış tutumlarını düzeltecek somut adımlar atması gerektiğini defaatle ifade ettik.

Bu bağlamda F-16 tedarik ve modernizasyon talebimizin herhangi bir koşul ve sınırlama olmaksızın bir an önce sonuçlandırılması yönündeki beklentimizi her seviyede gündeme getirdik.

ABD ile ortak çıkarlara sahip olduğumuz birçok bölgesel ve küresel meselede iş birliğine devam etmekteyiz" dedi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
6. Türk Dünyası Bilim ve Kültür ŞenliğiÖnceki Haber

6. Türk Dünyası Bilim ve Kültür Şenliği

Bayrampaşada İnsanlığın Onur Sınavı: Gazze etkinliği düzenlendiSonraki Haber

Bayrampaşada İnsanlığın Onur Sınavı: Gaz...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar