22 Şubat, 2024, Perşembe
DOLAR31.0068
EURO33.5969
ALTIN2019.5

CHP'nin Şiddet ve Tacizle Mücadele Belgesi Hatay'da Hayata Geçiyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
CHP'nin Şiddet ve Tacizle Mücadele Belgesi Hatay'da Hayata Geçiyor
Abone ol
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Cumhuriyet Halk Partisi tarafından hazırlanan ve 'Cumhuriyet Halk Partisi Yerel Yönetimlerde Çalışma Yaşamında Şiddet ve Tacizi Önlemeye Yönelik Politika Belgesi' adını taşıyan belgeyi imzaladı.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Cumhuriyet Halk Partisi tarafından hazırlanan ve 'Cumhuriyet Halk Partisi Yerel Yönetimlerde Çalışma Yaşamında Şiddet ve Tacizi Önlemeye Yönelik Politika Belgesi' adını taşıyan belgeyi imzaladı. Bu önemli adım, Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) 190 Sayılı Şiddet ve Taciz Sözleşmesi (ILO C190) ve 206 sayılı Tavsiye Kararı'nın maddelerini hayata geçirmeyi amaçlıyor.

Belge, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında imzalandı.

Bu politika belgesi, Birleşmiş Milletler Kadınlara Karşı Her Türlü Ayırımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi (CEDAW), Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi (CEMR) Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği şartı başta olmak üzere, uluslararası sözleşmeler, Anayasa ve diğer mevzuat hükümleri çerçevesinde yürütülen mücadeleyi destekliyor.

Belge, şiddet ve tacize karşı alınacak önlemleri taahhüt altına almakla birlikte, "fiziksel, psikolojik, cinsel veya ekonomik zararı amaçlayan, bunlarla sonuçlanan ve sonuçlanması muhtemel olan, bir defaya özgü veya tekrarlanan bir dizi kabul edilemez davranış ve uygulamalar ya da bunlarla ilgili tehditler" olarak tanımlanan bu olumsuz durumların ortadan kaldırılması için çaba harcanmasını hedefliyor.

Başkan Savaş, bu önemli adımın kadına yönelik şiddetle mücadelede Hatay'da göreve geldiği günden bu yana yürütülen çalışmaları güçlendireceğini vurgulayarak, kadınların eşit ve özgür bir yaşam sürdürebilmeleri için destek olma sözü verdi. Başkan Savaş ayrıca, Cumhuriyet Halk Partisi'nin aldığı bu kararın diğer belediyeler için de örnek olmasını ve ülke genelinde uygulanmasını temenni etti.

Belge kapsamında yer alan maddeler şu şekildedir:

Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler, Anayasa ve diğer mevzuat hükümlerinin öngördüğü toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik düzenlemeleri esas alır.

Toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimleri belediye çalışanlarına verilir ve bu eğitimler çalışma süresinden sayılır.

İşyerinde şiddetin ve ayrımcılığın ortadan kaldırılması için şiddet mağduru çalışanın gözetilmesi esastır.

Kadınlara yönelik cinsel taciz ve cinsel saldırı vakalarında adli makamlara yansıyan durumlar esas kabul edilir ve gerekli tedbirler alınarak konu ivedilikle sonuçlandırılır. Bu süreçte gizlilik esasına göre hareket edilir.

Şiddet mağduru çalışanın talep etmesi halinde, hukuki ve/veya psikolojik destek sağlanır.

Belediye çalışanlarının istihdamında yüzde 50 cinsiyet kotası hedeflenir.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddet ve Mücadele Günü etkinliklerine katılan kadın üyelere -işi aksatmamak kaydıyla- idari izin verilir.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ankarada kış lastiği uygulaması kapsamında denetimler başladıÖnceki Haber

Ankarada kış lastiği uygulaması kapsamın...

Siirt engelli bireylere akülü araç desteği sağlandıSonraki Haber

Siirt engelli bireylere akülü araç deste...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar