22 Mayıs, 2024, Çarşamba
DOLAR32.2248
EURO35.0035
ALTIN2509.9

CHP Lideri Özel’den 1 Mayıs Çıkışı: “Ben Kefilim”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
CHP Lideri Özel’den 1 Mayıs Çıkışı: “Ben Kefilim”
Abone ol
CHP Genel Başkanı Özgür Özel, TBMM'deki grup toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, TBMM'deki grup toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

Öğretmen atamalarının artırılması ve atamalarda mülakatların kaldırılması gerektiğini belirten Özel, aynı zamanda 1 Mayıs kutlamalarının Taksim Meydanı'nda yapılması gerektiğini vurguladı.

Anayasa değişikliği konusunda, herkesin öncelikle anayasaya uyması gerektiğini vurgulayan Özel, anayasal düzenin korunmasının önemine dikkat çekti.

Ayrıca, Taksim Meydanı'nın 1 Mayıs kutlamalarına açılması çağrısında bulunarak, işçilerle birlikte meydanda olacağını ifade etti.

Öğretmen atamalarıyla ilgili olarak, Milli Eğitim Bakanının belirttiği atama sayısının yetersiz olduğunu söyleyen Özel, mülakat uygulamasının kaldırılması ve gençlerin talebine uygun olarak 100 bin öğretmen atamasının yapılması gerektiğini dile getirdi.

Özel’in konuşmasından satırbaşları şöyle, “Türkiye Cumhuriyeti bir anayasa devletidir. Sahip çıktığımız maddelerin yanında elbette eleştirdiğimiz, değiştirilmesini istediğimiz maddeler olabilir.

Ama bu ülkede eğer devlet olacaksa, yani insanların canı ve malı güvende olacaksa bu ülkede en üstteki cumhurbaşkanından en sade vatandaşa kadar herkes bu anayasaya bağlı olacak.

Bir ülkede anayasanın işine gelen kısımlarını uygulayıp, oradan güç alıp, yetki alıp kullanıp, işine gelmeyen kısımlarını ihlal edersen bu hak bir kişide değil herkeste olur.

Orada devlet ortadan kalkar, anayasal düzen ortadan kalkar ve keşmekeş olur, karmaşa olur. İşte o zaman beka sorunu olur.

O yüzden bu ülkedeki en sade yurttaştan en yeni kamu görevlisine, en kıdemli devlet memurundan cumhurbaşkanına kadar herkesin bu anayasaya harfiyen öncelikle uyması gerekir.

Anayasaya uymak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararlarına, Anayasa Mahkemesi'nin kararlarına, bağlayıcılığına uymakla olur” ifadelerini kullandı.

1 Mayıs kutlamaları için Taksim Meydanı'nın açılması gerektiğini söyleyen Özel, “Şimdi buradan karar alıcılara sesleniyorum. Var mısın? Ben kefilim, orada olacağım.

İşçilerle birlikte, bir kişinin burnu kanamadan 1 Mayıs’ın kutlanmasına ve o meydanın boşalmasına kefaleti ben koyuyorum.

Taksim’i 1 Mayıs’a açın, 31 Mart’ın mesajını aldığınızı anlatın. Açın, özgüvenli olduğunuzu gösterin. Ben 31 Mart’ın birinci partisinin genel başkanı olarak,

son genel seçimlerin birinci partisinin genel başkanına diyorum ki ‘Elimizi uzatıyoruz, elimiz emekçinin elidir, elimiz barışır elidir, elimiz öz güvenin elidir.

1 Mayıs'ta Taksim'in kazanılması, bu ülkenin yeni iklimine hizmet edecektir.’ Emekçilerin elini havada bırakmayınız, elimizi havada bırakmayınız” ifadelerine yer verdi.

Öğretmen atamaları ile ilgili konuşan Özel, “Maalesef Milli Eğitim Bakanı 2024’te, 2023 yılında emekli olan kadar öğretmen atayacaklarını söyledi.

Sayın Erdoğan da ‘Bir miktar atama yapacağız’ dedi, gençleri de çok üzdü. Bu rakam maalesef 23 bin 900’dür. 23 bin 900 öğretmenin atanması asla kabul edilemez.

Mülakatı kaldıracağız sözü verdiler. Şimdi ‘Mülakat gibi mülakat yapacağız’ diyorlar. Bunu kabul etmemiz mümkün değil.

Mülakatın derhal kaldırılması, gençlerin talebine uygun olarak 100 bin öğretmen atamasının yapılması gerekiyor” diye konuştu.

Yerel seçimlerde Hatay’ı kendilerinin kazandığını ancak YSK’nın sonuçlara yapılan itirazları değerlendirmediğini söyleyen Özel,

Hatay Belediyesi’ni yakından takip edeceklerini ve gelecek seçimlerde Hatay’ı yüzde 60 oranında oy alarak kazanacaklarını iddia etti.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Samsunda 1833 adet sentetik ecza ele geçirildiÖnceki Haber

Samsunda 1833 adet sentetik ecza ele geç...

Boluda muhtemel orman yangınlarına yönelik eğitim tatbikatı yapıldıSonraki Haber

Boluda muhtemel orman yangınlarına yönel...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar