21 Temmuz, 2024, Pazar
DOLAR33.1952
EURO36.0226
ALTIN2550.9
Yusuf Cinkara Otomotiv

Başkan Altay Birleşmiş Milletlerde belediyeciliği anlattı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Başkan Altay Birleşmiş Milletlerde belediyeciliği anlattı
Abone ol
DÜNYA BELEDİYELER BİRLİĞİ EŞ BAŞKANI VE KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI UĞUR İBRAHİM ALTAY, “TEMEL İNSAN İHTİYAÇLARININ TEMİNİ VE İNSAN HAKLARININ KORUNMASI NOKTASINDA YERYÜZÜNDE YAŞAYAN HERKESİN ADALET DUYGUSUNU TATMİN EDEBİLECEK ORTAK BİR STANDARDA HALA GELİNEMEMİŞTİR. BU DURUM KARŞISINDA İNSANLARA EN YAKIN YÖNETİM BİRİMİ OLARAK BİZİM ORTAK GÖREVİMİZ YENİ KENTSEL GÜNDEME DİKKATLERİ ÇEKMEK İÇİN DAHA FAZLA ÇABA GÖSTERMEKTİR. ANCAK BU ŞEKİLDE SÜRDÜRÜLEBİLİR, KAPSAYICI, ERİŞİLEBİLİR, ADİL VE GÜVENLİ ŞEHİRLER İNŞA ETMEMİZ, SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA HEDEFLERİNE YAKLAŞMAMIZ MÜMKÜNDÜR” DEDİ.

Dünya Belediyeler Birliği (UCLG) Eş Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Amerika’nın New York şehrindeki Birleşmiş Milletler (BM) binasında düzenlenen “Yerel ve Bölgesel Yönetimler Dünya Meclisine” katıldı.


UCLG Eş Başkanı olarak toplantının açılışında bir konuşma yapan Başkan Altay, daha sonra “Yeni Kentsel Gündem İçin Yerel ve Bölgesel Yönetimlerin Öncelikleri” konulu oturumda da katılımcılara hitap etti. “Pandemi bize ancak en zayıflarımız kadar güçlü olabileceğimizi gösterdi” sözleriyle konuşmasına başlayan Başkan Altay, kadınların, çocukların, göçmen nüfusun, engelli vatandaşların, yaşlıların ve diğer hassas grupların eşitsizliklerden orantısız bir şekilde etkilenmeye devam ettiğini hatırlattı. Şu ana kadar çok güzel şeyler yapıldığını ancak bunun yeterli olmadığını vurgulayan Başkan Altay, virüsün, eşitsizlikleri artırarak hayatın tüm alanlarını ciddi ölçüde etkilediğini, dünyanın birçok yerinde yeterli miktarda aşıya erişim sağlanamadığına kaydetti.“Ortak görevimiz daha fazla çaba göstermektir”


İklim değişikliğinin yıkıcı sonuçlarını azaltmak için mücadeleye devam etmek zorunda olduklarını kaydeden Başkan Altay, “Temel insan ihtiyaçlarının temini ve insan haklarının korunması noktasında yeryüzünde yaşayan herkesin adalet duygusunu tatmin edebilecek ortak bir standarda hala gelinememiştir. Bu durum karşısında insanlara en yakın yönetim birimi olarak bizim ortak görevimiz yeni kentsel gündeme dikkatleri çekmek için daha fazla çaba göstermektir. Ancak bu şekilde sürdürülebilir, kapsayıcı, erişilebilir, adil ve güvenli şehirler inşa etmemiz, sürdürülebilir kalkınma hedeflerine yaklaşmamız mümkündür” diye konuştu.“Toplumlarımızda en hassas grupları korumalıyız”


İşe öncelikle eşitsizlikleri ele alarak çözüm yollarının ortaya konması, temel hak ve özgürlüklerin garanti altına alınması ve uygulanması ile başlanabileceğine işaret eden Başkan Altay, “Toplumlarımızda en hassas grupları öncelikli olarak korumalı, onların da toplum içerisinde karar verme süreçlerine dahil olmalarını sağlamalıyız. Bu hassas gruplardan olan göçmen ve mülteciler konusu güncel bir konu olduğu için ciddiyetle ele alınmalıdır. Göçmen ve yerinden edilmiş nüfusun içerisine geldikleri toplumlara olan olumlu katkılarının farkında olmalı ve tanımalıyız. Yerel ve bölgesel yönetimler, göçü olağan bir durum olarak değil bir statü olarak görmektedir. Göçmenler öncelikle bizim komşularımızdır. Bizim şehirlerimizde, bölgelerimizde yaşamakta ve çalışmaktadırlar. Bu nedenle diğer tüm vatandaşlarla aynı kamu hizmetlerinden faydalanmaları gerekmektedir” dedi.“Bu dünya hepimizin”


UCLG ailesi olarak, ulusal hükümetleri, göçün sürdürülebilir kalkınmada oynadığı kritik rolü iyi analiz etmeye ve tanımaya davet eden Başkan Altay, “Yine göç yönetişimin de yerel ve bölgesel yönetimlerin rolünü artırarak, göçmenlerin insan haklarını muhafaza eden politikalar üretmek ve uygulamak üzere tüm üye devletlerin yerel yönetimlere katılmalarını ve katkı sağlamaları talep ediyoruz. Bu dünya hepimizin. Huzurlu ve mutlu insanların olduğu bir gelecek, bugün karşılaştığımız sorunların çözümüne ortak katkı sağlamakla mümkün olacaktır” sözleriyle konuşmasını noktaladı.


Toplantının ardından kısa bir değerlendirmede bulunan Başkan Altay, “UCLG’nin düzenlediği toplantıda yeni dönem belediyeciliği konuştuk. Özellikle bu dönemde iklim değişikliği, göç ve konut erişimi konusunda Konya Büyükşehir Belediyesinin görüşlerini UCLG Eş Başkanı sıfatıyla tüm dünyadaki belediye başkanlarımıza iletme fırsatı buldum. Birleşmiş Milletlerdeki bu toplantının şehrimize hayırlar getirmesi temenni ediyorum.”


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kadınlar 3. Liginde mücadelece eden Bilecikspor şampiyonluğunu ilan ettiÖnceki Haber

Kadınlar 3. Liginde mücadelece eden Bile...

Siirtte otomobilden çanta çalan hırsız tutuklandıSonraki Haber

Siirtte otomobilden çanta çalan hırsız t...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar