30 Mayıs, 2024, Perşembe
DOLAR32.2277
EURO35.0669
ALTIN2427.2

Baharın müjdecisi leylekler yuvalarında kara yakalandı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Baharın müjdecisi leylekler yuvalarında kara yakalandı
Mehmetçik Vakfı Kurban Bağışı
Abone ol
MUŞ'TA İLKBAHARIN MÜJDECİSİ OLARAK BİLİNEN VE MART AYININ ORTASINDAN İTİBAREN OVAYA DÖNMEYE BAŞLAYAN LEYLEKLER, NİSAN AYININ İLK GÜNÜNDE YUVALARINDA KARA YAKALANDILAR.

Muş’ta ilkbaharın müjdecisi olarak bilinen ve mart ayı ortalarında ovaya dönen leylekler, yuvalarında kara yakalandı.


Mart ayında Muş Ovası’na gelen ve yöre halkı tarafından "baharın müjdecisi" olarak bilinen leylekler, yuvalarında kara yakalandı. Elektrik ve telefon direkleri, cami kubbeleri ile evlerin çatısına yuva yapan leylekler, nisan ayında kar sürpriziyle karşılaştı. Murat ve Karasu havzalarını tercih eden leylekler, şimdi karla kaplanan yuvalarında zorlu yaşam sürüyor.


Leyleklerin zengin ve sulak alanlara sahip olmasından ötürü Muş Ovası’nı tercih ettiklerini belirten Telli Turna Doğa Derneği Başkanı Kasım Avci, “Yuvalarına dönen leylekler, kış mevsiminde oluşan tahribatları onararak, yuvalarını kuluçka dönemi için hazırlıyor. Ağustos ve eylül aylarında göç ederek Muş’tan ayrılan leylekler, mart ayının ilk haftasından itibaren Muş Ovası’na geri dönmeye başladılar. Ancak yuvalarında yaşam süren leylekler, nisan ayında kar sürpriziyle karşılaştılar. Fakat kar yağışının doğaya herhangi bir zararı olmadığı gibi tam tersi olarak daha çok faydası var. Bu durumdan leyleklerin ve diğer göçmen türlerinin herhangi bir zarara uğrayacağını düşünmüyoruz” dedi.


Mart ayı ile birlikte leyleklerin köylerine gelmeye başladığını ifade eden Muhsin Türkmen isimli vatandaş ise kar yağışının kendilerine ve leyleklere sürpriz olduğunu ifade ederek, “Mart ayının başından itibaren leylekler köyümüze gelmeye başladı. Köyümüzde adeta bahar havası yaşanıyordu. Nisan ayında kar yağışı yeniden etkili oldu. Leylekler gelince bahar geldi dedik ama kar yağınca hem bize hem de leyleklere sürpriz oldu” şeklinde konuştu.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bingölde bir yanda kara kış bir yanda bahar yaşanıyorÖnceki Haber

Bingölde bir yanda kara kış bir yanda ba...

Konyada kaçak silah operasyonuSonraki Haber

Konyada kaçak silah operasyonu

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar