banner155

banner244

AGF'nin KKTC çıkartması!

Akdeniz Gazeteciler Federasyonu (AGF) yönetimi, KKTC’de yeni kurulan Ulusal Birlik Partisi-Halkın Partisi koalisyon hükümetinde Başbakan ve bazı Bakanlar ile Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisini ziyaret ederek başarılar diledi.

GÜNCEL 07.06.2019, 15:20 07.06.2019, 15:25 Ceyhun İlyas
AGF'nin KKTC çıkartması!

Akdeniz Gazeteciler Federasyonu (AGF) yönetimi, KKTC’de yeni kurulan Ulusal Birlik Partisi-Halkın Partisi koalisyon hükümetinde Başbakan ve bazı Bakanlar ile Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisini ziyaret ederek başarılar diledi.

Akdeniz Bölgesinde bulunan Gazeteciler Cemiyetleri tarafından oluşan ve Türkiye’nin en büyük Medya çatı örgütü olan Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun kurucuları arasında yer alan, Akdeniz Gazeteciler Konfederasyonu bu kez yönetim kurulu toplantısını Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yaptı.

Federasyonun resmi üyesi olan Kıbrıs Türk Turizm Yazarları Derneği ev sahipliğinde toplanan yönetim kurulu, Genel Başkan Mevlüt Yeni öncülüğünde, ayrıca KKTC’de yeni kurulan Ulusal Birlik Partisi-Halkın Partisi koalisyon hükümetinde Başbakan ve bazı Bakanlar ile Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisini ziyaret ederek başarılar diledi.

Federasyon heyeti, KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Murat Başeri, Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nu ziyaret ederek yeni görevlerinde başarılar diledi. 

Ziyaretlerde, Antalya Gazeteciler Cemiyeti ve AGF Genel Başkanı Mevlüt Yeni, Osmaniye Cebelibereket Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ali Cihangir, Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel, AGF Genel Başkan Yardımcısı Adnan Taraşlı, Isparta Gazeteciler Cemiyeti Başkan Şevket Karahan, Akdeniz Gazete Sahipleri Derneği Başkanı Ahmet Duran Yenigün ve Kıbrıs Türk Turizm Yazarları ve Gazeteciler Derneği Başkanı Nazmi Pınar ile Yönetim Kurulu Üyesi Birol Bebek ve Didem Gürses yer aldı.
 
KKTC’NİN YENİ BAŞBAKANI TATAR TÜRKİYE'DEN İLK OLARAK AKDENİZ GAZETECİLER FEDERASYONU HEYETİNİ KABUL ETTİ

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde geçtiğimiz haftalarda istifa eden 4’lü koalisyon hükümetinin bozulması, KKTC Meclisinde temsil edilen ve çoğunluğa sahip Ulusal Birlik Partisi’nin Genel Başkanı Ersin Tatar liderliğinde hükümeti kurma görevini Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’dan alması sonucu, Halkın Partisi ile anlaşarak yeni kurması neticesinde belirlenen yeni KKTC Bakanlar Kurulu resmen güvenoyunu da alarak göreve başladı. Bu yoğun siyasi süreçte ise KKTC’nin yeni Başbakanı Ersin Tatar, ilk olarak Akdeniz Gazeteciler Federasyonu heyetini makamında kabul ederek, görüş alış verişinde bulundu.

KKTC Başbakanı Tatar: “Türkiye’nin önemli Medya örgütlerinden olan sizleri aramızda görmekten çok mutluyum”

Akdeniz Gazeteciler Federasyonu’nu makamında kabul eden Başbakan Ersin Tatar, Anavatan Türki ile olan sağlıklı ilişki bağında medyanın önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, AGF’nin destekleri ile hep beraber güzel işlere imza atacaklarını söyledi.

Tatar, “Türkiye ile uyum içinde çalışacak olan yeni hükümetimizin yürüyeceği bu önemli yolda medyanın da şüphesiz ki rolü büyük olacaktır. Biz Türkiye’mizin yolunda birlikte güçlüyüz. Her alanda yanımızda olan Anavatanımız sayesinde bugünlere geldik. Önümüzde siyaseten aşmamız gereken zorlu süreçler var. Halkımızın refah düzeyini arttırmak ve Doğu Akdeniz’deki Türk varlığını tehdit edenlere karşı da tek vücut olarak çalışmak durumundayız. Siz değerli medya örgütleri ve basınımız sayesinde inşallah her zorluğu beraber aşarız. Yeter ki iyi niyet olsun. Yeter ki Anavatan ile uyum içinde bir KKTC hükümeti olsun. Biz bunu bugün yakaladık” dedi.

Başkan Yeni: “Sayın Tatar’ın göreve gelmesini Türkiye için de bir şans olarak görüyoruz. Yolu açık olsun”
 
Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı ve Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Yeni de kabulde yaptığı konuşmada , KKTC’de kurulan yeni hükümete başarılar diledi, AGF-TGK hakkında bilgi veren Yeni, “Türkiye ile uyum içinde et-tırnak olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin bekası ve Türk dünyasının birlikteliği hepimiz için olmazsa olmazdır. Bu anlamda Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Sn. Ersin Tatar’ın hükümeti kurarak Başbakan olması bizleri de mutlu etmiştir. Kendisinin geçmişten duruşunu bilmekteyiz. Anavatan Türkiye söylemini her yerde dile getiren Sayın Başbakanın yolu açık olsun. Bizler yıllardır KKTC-Türkiye arasında medya köprüsü oluşturarak önemli projelere imza attık. İnşallah bundan sonra güçlü ekonomik yapısı ve iradesi ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin dünyanın farklı ülkelerinde de duyurulması için, Kıbrıslı Türk meslektaşlarımızla daha da çok çalışacağız” dedi.
 
Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Başeri AGF Heyetini Misafir Etti

Türkiye Cumhuriyeti’nin Lefkoşa Büyükelçiliği görevinde bulunan ve geçmiş yıllarda da farklı görevlerde yine KKTC’de çalışmış olan, Kıbrıs konusunda uzman Büyükelçi Murat Başçeri de Akdeniz Gazeteciler Federasyonu’nu Elçilikte misafir etti.
İki ülke arasında birlikteliğin bozulmaması ve doğru iletişimin sağlanması için önemli bir yere sahip olan gazetecilik mesleğinin gereklerinin yerine getirilmesinde sorumluluk ile hareket edilmesinin önemine dikkat çeken Büyükelçi Murat Başeri, “ sizleri aramızda görmekten son derece mutluyum. Akdeniz Bölgesi’nin farklı illerin güzellikleri Lefkoşa’ya taşıdınız. Buradaki meslektaşlarınızla yapacağınız iş birlikleri ve projeleri önemsemekteyim. Zaman zaman iki ülke arasında yaşatılmaya çalışılan iletişim kazalarının önüne ancak, doğru ve güvenilir habercilikle geçebiliriz. Her birinize bu sebeple ciddi görevler düşmektedir” dedi.

AGF Başkanı Mevlüt Yeni: “Kıbrıs konusunda uzman ve geçmişte üstlendiği görevlerle KKTC’ye hizmetleri olan Büyükelçimize başarılar dileriz” 

Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Başkanı Mevlüt Yeni, farklı zamanlarda yine önemli görev ve sorumluluk içinde KKTC için çalışan TC. Lefkoşa Büyükelçisi Murat Başeri’nin kendilerini kabulden duyduğu memnuniyeti belirtti.
Yeni, “Hemen karşı kıyıdan, Akdeniz den sizlere bol muhabbet ve sevgi getirdik. Burada yürütmüş olduğunuz zor görevin iki ülke halkı içinde önemi son derece önemlidir.
Geçmiş dönemlerde federasyonumuzun KKTC-TC arasında yapmış olduğu çok sayıda proje ve çalışma bulunmaktadır. Eminim sizlerin buradaki destekleri ile daha güzel ve farklı medya çalışmalarımız da olacaktır. Bizler buradaki meslektaşlarımızla hem mesleki sorunlarımızın çözümü için projeler yürütürken hem de KKTC’nin tanıtılması ve haksız ambargolar için mücadeleyi birlikte yürüteceğiz.” dedi.
 
KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel: “Akdeniz Bölgesi Gazetecileri KKTC Turizmine doğrudan katkı koydukları için son derece önemli bir misyona sahip”

 
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yeni kurulan UBP-HP hükümetinde Turizm ve Çevre Bakanlığı görevini üstlenen Bakan Ünal Üstel, aynı coğrafyanın ve aynı milletin bir parçası olan Akdeniz Gazeteciler Federasyonu’nun diğer bölgelerden farklı olarak ayrı bir misyon ve sorumluluğa sahip olduğuna dikkat çekti.

Özellikle Basın Camiası ile sıkı işbirliği içerisinde olunması gerekliliğine dikkat çeken Bakan Üstel, “Kuzey Kıbrıs’ın uğramış olduğu haksız ambargolara rağmen yıllardır vermiş olduğu tanıtım mücadelesinde hiç şüphesiz ki en büyük destekçimiz Anavatanımız Türkiye’dir. Uluslararası arenada, çeşitli fuar ve etkinliklerde Türkiye’miz sayesinde varlık gösterirken, ülke turizminin gelişimi için el birliği ile çalışmaktayız. Aynı dil, aynı ırk, aynı millet ve soya sahip olan Kıbrıslı Türklerin, Anavatanları olan Türkiye’de de doğru tanıtım ile daha birbirini anlaşılır hale gelebilmesi için yeni dönemde siz basın dünyasının destekleri ile birlikte çalışacağız. Türkiye’mizin dört bir yanında, özellikle karşılıklı direk deniz ve hava ulaşımının olduğu illerden başlayarak ciddi bir tanıtım çalışmasına başlayacağız” dedi.

Bakan Üstel, gazetecilik mesleğinin büyük sorumluluk gerektirdiğine de dikkat çekerek, “Söz konusu vatan ve Türk Birliği ise gerisi teferruattır” diyerek Akdeniz Bölgesi Gazeteci cemiyetlerinden oluşan, Akdeniz Gazeteciler Federasyonu’nun kendisini ziyaret eden ilk medya örgütü olmasının da kendisi için her zaman ayrı bir yere sahip olacağına dikkat çekti.

Başkan Yeni: “Önce Türkiye sonra tüm Dünyada Kuzey Kıbrıs’ın duyurulması için çalıştık, çalışmaya devam edeceğiz”

Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Mevlüt Yeni, Akdeniz Bölgesi’nde bulunan cemiyetlerimizin ev sahipliğinde her ay farklı bir ilde gerçekleşen Federasyon Yönetim Kurulu toplantılarının bu kez resmi üye ülke olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde gerçekleştirdiklerini belirterek, her toplantı ve çalışmalarının sonucunda yaptıkları gibi bölgenin üst düzey ita amirlerini ziyaret ederek buluştuklarını anımsattı. 

Yeni, “Bizler Akdeniz Gazeteciler Federasyonu olarak kendi coğrafyamız olan Akdeniz Bölgesinde yaptığımız her toplantımız vesilesi ile ayrıca bölge üst kademe yöneticileri ile buluşmaktayız. Zira bugün sizlere de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde gerçekleştirdiğimiz yönetim Kurulu toplantısı sebebiyle, nezaket ziyaretinde bulunarak, yeni görevinizde başarılar dilemek istedik. Burada bulunduğumuz süre içerisinde meslek örgütlerimizdeki arkadaşlarımız ile kurum-kuruluşları ziyaret ederek birlikte, Kuzey Kıbrıs için neler yapılabileceğini görüşmekteyiz. Özellikle ada ekonomisinin temeli olarak gördüğümüz turizm alanında geçmişte tanıtım için yurt dışında ciddi faaliyetlerde bulunduk. Önümüzdeki süreçte ise bu faaliyetlerimizin devamlılığını sağlayarak, Kıbrıslı Türk soydaşlarımız üzerinde uygulanan haksız ambargoları sivil toplum olarak, medya olarak kırmaya devam edeceğiz.

Geçmişte KKTC ile kurduğumuz iletişim köprüsü bir birine sıkı bağlarla bağlı Türk milleti için ciddi kazanımlara da dönüştü. Kıbrıs Türk Turizm Yazarları Derneği Başkanı Nazmi Pınar’ı yönetimimize alarak attığımız ilk adım sonrası kendisini Federasyonumuzun Genel Başkan Yardımcılığına getirmemiz neticesinde, kurucu üyesi olduğumuz Türkiye’nin en büyük çatı örgütü olan Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu (TGK) yönetimine seçilmesinin de önünü açtık. Böylelikle kardeşimiz Nazmi, uluslararası birçok toplantı da TGK adına katılarak İngilizce sunum yaparken, Kuzey Kıbrıs’ı temsil ettiğinden bahsetme ve tanıtım yapma şansını yakaladı. Geçtiğimiz yıl Çin’de gerçekleşen Dünyanın sayılı medya buluşmalarından olan “ Kuşak-Yol Projesi Medya Buluşması”nda, Kıbrıslı Rum ve Yunanistan’dan gazetecilerin de katıldığı toplantı da Hem Türkiye hem KKTC adına yaptığı sunum hepimizin için önemliydi. Rusya Sochi kentinde ise binlerce gazetecinin katıldığı toplantıda benzer sunumu birlikte yaptık. Almanya Nünberg’te yine mesleki çalışmamız sırasında KKTC olarak temsiliyetin sağlanmasının önünü açtık. Tüm bunlar birer loby çalışması olarak görülmeli. Zor ve uzun olan bu yolda bıkmadan, usanmadan Kuzey Kıbrıs’a uygulanan haksız ambargoları iletişim ve medya gücü ile kırmaya devam edeceğiz” dedi.

AGF heyeti Milli Eğitim Bakanı Çavuşoğlu ile Ada’nın 2. büyük sektörü eğitim üzerine istişare etti

Kuzey Kıbrıs ekonomisinde lokomotif sektör turizm kadar önemli yere sahip üniversiteler ve 365 gün turizm misyonu taşıyan eğitim sektörü ile ilgi konuların görüşüldüğü ziyarette, yeni kurulan hükümette görev alan, geçmiş yıllarda da Eğitim Bakanlığı yapan Nazım Çavuşoğlu’na nezaket ziyareti gerçekleştiren,  Akdeniz Gazeteciler Federasyonu heyeti temaslarına devam etti.

KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Akdeniz Gazeteciler Federasyonu’nu oluşturan Gazeteci cemiyet Başkanları ile bir arada bulunmaktan memnun olduğunu belirterek, “Geçmiş dönemden tanıdığım değerli Başkan Mevlüt Yeni’nin ekibi ile birlikte Kuzey Kıbrıs için yürüttüğü çalışmalar her zaman takdire şayandır. Medyanın toplumlararası iletişimde rolü çok büyüktür. Günümüzde özellikle sosyal medyanın kontrolsüz bir güç olarak önümüzde bulunduğunu düşünecek olursak, gerçek ve doğru bilginin, güvenilir kaynaklı haberlerin önemi her geçen gün artmaktadır. Eğitim gibi hassas bir alanda sizlerin destekleri ile Anavatan Türkiye’de sağlıklı bilginin paylaşılmasını son derece önemsemekteyim. Bu bağlamda sizleri tekrar bir arada ülkemizde görmekten de memnuniyet duymaktayım” dedi.

Başkan Yeni: “Kuzey Kıbrıs’ta Türkiye’den gelip okuyan kardeşlerimizin yanı sıra yüzlerce yabancı öğrencinin varlığı ülke tanıtımı için ciddi bir şanstır. Onlar gönül elçileridir”

Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Mevlüt Yeni, ziyarette yaptığı konuşmada, Kuzey Kıbrıs’a Türkiye başta olmak üzere Dünyanın farklı ülkelerinden gelen öğrencilerin bir şans olduğuna dikkat çekerek, “Hem KKTC’nin ekonomik gelişimi hem de doğru tanıtılması için burada okumak için bulunan beyin gücü, pırıl pırıl gençler bir şanstır. Bunun tarafınızca iyi değerlendirilmesi ve bu öğrencilerin her birinin memleketlerine döndüklerinde birer Kuzey Kıbrıs, gönül elçisi olduklarının unutulmaması gerekir. Bu bağlamda medya ayağında, eğitim camianız için yapılması gereken doğru enformasyon için gerekeni geçmişte yaptık, bugünde yapmaya devam edeceğiz. Buradaki öğrencilerin her birinin ayrı başarı hikayeleri var. Buradan mezun olup kendi ülkelerine dönen çok sayıda üst düzey göreve gelmiş, hatta Bakan, vekil, dünyaca ünlü şirketlerde Ceo olan kişiler var.” diye konuştu. 
 
AGF Heyeti KKTC Çalışma Bakanı ile de biraya gelerek medya çalışanları ve sorunları üzerine görüştü

KKTC’de yeni kabinede görev alan bir diğer isim olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu’nu da ziyaret eden Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Heyeti hayırlı olsun temennilerini iletti, basın sektöründe çalışan meslektaşlarının sorunları üzerinde fikir alışverişinde bulundu.

Bakan Sucuoğlu, heyeti kabulünde yaptığı açıklamada, Anavatandan gelen Gazetecilerle kucaklaşmaktan memnun olduğunu belirterek, Kuzey Kıbrıs’taki meslektaşları içinde her zaman desteğe hazır olduğunu belirtti.

Sucuoğlu, “Üzerinde bulunduğumuz Ada’nın etrafında onlarca savaş gemisi ve bölge menfaatlerinin peşindeki ülkeleri düşünecek olursak, Anavatan Türkiye ile uyum içerisinde çalışan kurum ve kuruluşların varlığı son derece önemlidir. Hepimizin birlikte olması ve uyanık olması gerekir. Araya nifak tohumları serpmeye çalışan dış kaynaklı propagandalara kanmamalıyız ve engel olmalıyız. Bu anlamda hem ülkemiz basını hem Türkiye’miz basının görev ve sorumluluğu Kıbrıs için büyüktür. Bizler de basın çalışanlarının yanındayız ve çalışma şartları için de iyileştirmelere desteğe hazırız” dedi.
 
AGF Yönetimi temasları çerçevesinde KKTC’deki meslektaşları ile de bir araya geldi

AGF Yönetimi temasları çerçevesinde KKTC’deki meslektaşları ile de buluşarak, KITUYAD, Dış Basın Birliği yönetimi ve Kıbrıs Postası Gazetesi ile Kıbrıs Genç Tv’yi ziyaret ederek mesleki anlamda yapılabilecek iş birliklerini görüştü.
 
Merkezi Antalya’da bulunan Akdeniz Gazeteciler Federasyonu;  Antalya Gazeteciler Cemiyeti, Osmaniye Cebelibereket Gazeteciler Cemiyeti, Hatay Gazeteciler Cemiyeti, Burdur Gazeteciler Cemiyeti, Isparta Gazeteciler Cemiyeti, Kahramanmaraş Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti, Akdeniz Gazete Sahipleri Derneği ve Kıbrıs Türk Turizm Yazarları ve Gazeteciler Derneğinden oluşuyor.

Yorumlar (0)