Traffic Bot Traffic Bot

banner244

banner155

Mesleki ve Teknik Okullarda Yeni Dönem

Mesleki ve teknik eğitimde çok önemli dönüşümler yaptıklarını söyleyen Bakan Selçuk, mesleki ve teknik eğitim veren okullarda ‘kalite güvence sistemi’nin kurulduğunu, konuya ilişkin yönergeyi de yayımladıklarını söyledi.

EĞİTİM 10.05.2019, 13:32 Ceyhun İlyas
Mesleki ve Teknik Okullarda Yeni Dönem
banner274

Mesleki ve teknik eğitimde çok önemli dönüşümler yaptıklarını söyleyen Bakan Selçuk, mesleki ve teknik eğitim veren okullarda ‘kalite güvence sistemi’nin kurulduğunu, konuya ilişkin yönergeyi de yayımladıklarını söyledi.

Mesleki ve teknik eğitimin güçlendirilmesi için yapılan çalışmalara son aylarda hız verildiğinin altını çizen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sektörle kurulan işbirliklerinde önemli bir döneme girildiğine işaret ederek işbirliklerinde sektörün hem eğitim hem de yönetim süreçlerinde daha aktif katkı sunabildiğini ifade etti.

Milli Eğitim Bakanlığı olarak mesleki ve teknik eğitim kurumlarının kalitesine odaklanarak kalite güvence sisteminin kurulması için çalışma yürüttüklerini dile getiren Selçuk, “Mesleki ve teknik eğitimde son zamanlarda çok önemli dönüşümler yaptık. Mesleki ve teknik eğitimin güçlenmesi en önemli önceliklerimizden birisi. Bu kapsamda mesleki ve teknik eğitim veren okullarımızın tamamı için kalite güvence sistemi kuruyoruz.

MEB olarak mesleki ve teknik ortaöğretimde kalitenin sürekli artırılmasını ve mesleki ve teknik eğitim veren okullar arasındaki farkın iyileştirilmesini hedefliyoruz. Burada öncelikli amacımız, okullarımızda kalite kültürünü geliştirmek ve böylece kalitelerini sürekli iyileştirmeleri için okullarımıza destek vermektir. Bu konuda ilk uygulamayı sektörle yaptığımız işbirlikleri kapsamındaki proje okullarından başlatıyoruz.

Dış değerlendirme ekiplerinde işbirliği yaptığımız sektör temsilcileri de yer alabilecek. Kurumsal dış değerlendirmede başarılı okullarımızın görünürlüğünü artıracağız. İyi uygulama örneklerinin tüm okullarımıza yaygınlaştırılması ile ilgili de çalışmaları eş zamanlı yürüteceğiz” ifadelerine yer verdi.

KALİTE GÜVENCESİ YÖNERGESİ YAYIMLANDI

Bakan Selçuk, mesleki ve teknik eğitim kurumları kalite güvencesi yönergesini yayımladıklarını da vurgulayarak, “Böylece Bakanlık olarak, mesleki ve teknik eğitimle ilgili dönüşüme bir yenisini daha eklemiş olduk” dedi.

Kalite güvencesi yönergesine göre mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının yılda bir kez kendi öz değerlendirme raporunu hazırlayacaklarını aktaran Selçuk, “Öz değerlendirme raporu her okulun kendi imkanları ve belirlenen temalarda hedeflerini, hedeflerine ulaşma süreçlerini, bu süreçleri nasıl iyileştirecekleri ve hedefler doğrultusunda yaptıklarını kanıta dayalı bir şekilde içerecek.

Mesleki ve teknik eğitim kurumları beş yılda en az bir kez kurumsal dış değerlendirmeye tabi tutulacak. Yönergeye göre kurumsal dış değerlendirme ekibinde sektör temsilcileri de bulunabilecek” şeklinde konuştu.

(BSHA)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
En Çok İzlediğiniz Dizi Hangisi?
En Çok İzlediğiniz Dizi Hangisi?
Traffic BotTraffic Bot