banner155

banner244

01.07.2020, 00:31

Bir Elin Nesi Var İki Elin Sesi Var

Bir elin nesi var iki elin sesi var anlamı 'Bir işin birlikte çok daha hızlı ve kolay biçimde yapılabileceği' şeklinde ifade edilebilir. Her insanın gücü ve imkanı sınırlıdır. O yüzden özellikle zorlu ve büyük işler tek başına yapılamaz. İş birliği ise bütün işlerin üstesinden gelme imkanı sağlar.

Beraber yeşermek büyümek filizlenmek coğalmak yani birlikten kuvvet güc doğar  anlayama cok ifade taşıyor. Sarılmak sahiplenmek bir olmak herzaman bizi besler, büyütür, güçlendirir.

Tek elle, alkışlanmadığını hepimiz çok iyi biliriz, ses çıkarmak için o tempoyu duymak için nasıl iki elle çırpmak alkış yapmak gerekiyorsa yoğun bir ses için birlik gerekir bacı kardeş arkadaş dost bir arada olmak gerekir. Birlik olmadan dirlik olmayacağını hepimiz çok iyi biliriz. 

* Bir olalım, iri olalım, diri olalım.
* Eller çoğalınca, işler hafifler. ...
* Yardım edeceğin kişiye bir şey demeden yardım et.
* El eli yıkar, iki el birleşir, yüzü yıkar.
* Hepimiz birimiz, birimiz hepimiz içindir. 

Tek başımıza halledebileceğimiz işler yada çözebileceğimiz sorunlar olduğu gibi, yine tek başımıza altından kalkamayacağımız işler yada sorunlarda hayatımızın bazı dönemlerinde karşımıza çıkabilir. Bu tür durumlarda çevremizdekilerden destek almak, işbirliği ve dayanışma ile hareket etmek bu tür işlerin yoluna girmesinde yada sorunların çözülmesinde yardımcı olacaktır. Güçlerin birleştirilmesi ile ortaya çıkan dayanışma çözülemeyecek gibi görünen sorunların çözülmesini sağlayacaktır.

Benzer olarak birlikten kuvvet doğar atasözü de, bir elin nesi var, iki elin sesi var atasözü ile aynı duruma parmak basmaktadır. Bazı durumlarda tek başımıza çözüm aramak yerine destek almak ve iş birliği yapmak, o durumların çözüme kavuşmasını sağlayacak en etkin yoldur. Atasözleri; yaşamakta olduğumuz hayata ışık tutan, bize verdiği öğütlerle doğru yola yönelmemize olanak sağlayan, ilham almamız ve onların ışığı doğrultusunda yanlışla doğruyu ayırt etmemiz gereken, en belirgin kaynaklardır. Nitekim hiçbir atasözü yoktur ki içinde yaşanmışlık barındırmasın. Geçmişte atalarımızın hayatlarından çıkardıkları dersler, bu gün o dersleri özetleyen kısa cümlelerle bizlere yol göstermektedir.

Köylerde geçmişten günümüze kadar varlığını devam ettiren çok güzel bir uygulama vardır. “İmece” adı verilen  bu gelenek köyde kimin bir işi varsa tüm köy halkının birlikte bu işi, el birliğiyle yapması demektir. Bu uygulama sayesinde insanlar hem zamandan tasarruf ederler hem de yardımlaşmanın toplumsal gücünü ve huzurunu tatmış olurlar. İşler kısa sürede biterken beraber çalışan birlikte emek veren, iletişim kuran insanlar arasında dostluk ve arkadaşlık bağları kuvvetlenir. “bir elin nesi var iki elin sesi var” atasözü yardımlaşma ve dayanışma içerisinde hareket edildiği zaman işlerin çok daha kolay ve kısa zamanda yapılabileceğini ifade etmektedir. Tek başına hareket edenler hem daha fazla yorulur ve yıpranır hem de grup ile hareket etmenin kazandırdığı tecrübelerden yararlanamaz. Birlikte iş yapan insanlar sorunlar karşısında yardımlaşır ve fikir alışverişi yaparak çabucak sorunlarını çözerler.

Bir elin nesi var iki elin sesi var atasözü birlikte yapılan işlerin bizlere yardımlaşmayı, fedakarlığı, dayanışmayı ve birlikten kuvvet doğduğunu hatırlatmaktadır. 
Rabbim birliğimizi bozmasın inşaallah.
MEKKENİN KOMŞUSU

Yorumlar (0)