banner246
 Belediye Başkanı Kadir Kara’nın canı sıkılmış! 5N1K kuralına göre bunu açıklamaya çalışalım. Ne: Söz, Ne Zaman: Kasım Ayı, Nerede: Belediye Meclisi, Nasıl: Oylama(ma), Neden: Bütçe, Kim: Ak Parti Meclis Grubu

Osmaniye Belediyesinin Kasım Ayı Meclis Toplantısında Ak Parti Grubu, Belediyenin 2016 yılı bütçe oylamasına katılmayarak salonu terk etti.

Ak Parti açısından bu bir ilkti. Çünkü 2009 yılından beri Belediye Meclisinde azınlıkta olan Ak Parti ilk kez oylamaya katılmıyordu. 6 yıldır bütçeye oy veren Ak Parti, ne oldu da bu yıl oylamaya katılmadı?

Belediyenin 2016 yılı bütçesinin detayları hakkında bilgileri olmadığını söyleyen Ak Parti grubu, bilmediğimiz bir şeyi nasıl oylayabiliriz diyor ve geçen yılda aynı durumun yaşandığını söylüyorlar.  

Ak Parti İl Teşkilatı geçen hafta bir basın toplantısı düzenleyerek Belediye Meclisinin 3 gayrimenkul için aldığı satış kararını doğru bulmadıklarını ifade ettiler. Ak Parti teşkilat binasında toplantı düzenleyerek ilk kez belediyenin aldığı kararlar ile ilgili açıklama yapıyordu. Osmaniye için bunu önemsemek gerekiyor.

Başkanın canını sıkan iki temel konu var. Bunlardan ilki Ak Partili Meclis Üyesi İlhan Karataş’ın Osmaniye’de 7 yıldır hiç bir şey yapılmadı sözü, diğeri ise Ak Parti Meclis Grubunun bütçe oylamasına katılmaması.

7 yıldır hiçbir şey yapılmadı sözüne canı sıkılan Başkan, Ak Parti Meclis Grubuna Osmaniye halkının tercihini hatırlattı. Hiçbir şey yapılmamış olsaydı, yeniden seçilmezdik imasında bulundu. Yine bu sözün Osmaniye’ye yapılan hizmet ve yatırımlara destek olan milletvekillerine de haksızlık anlamına geleceğini ifade etti.

Bütçe oylamasına katılmayarak salonu terk eden Ak Partili Meclis Üyelerine “Grup kararı aldınız mı?” diye sordu. Ak Partililer ise böyle bir karar almadıklarını söyledi. Başkan kendilerine o gün Ak Parti grubunun toplantıya katılmayacağı bilgisinin geldiğini belirtti.

Osmaniye Belediyesinin 1990 yılından bugüne öz kaynaklarından 216 Milyon TL tahakkuk etmiş. Bunun 174 Milyonu tahsil edilerek Belediyenin kasasına girmiş. Belediyenin öz kaynaklarından dolayı vatandaştan 42 Milyon TL alacağı var. 25 yılda tahakkuk eden paranın % 80’i tahsil edilmiş. Belediyenin tahakkuk eden alacaklarının içerisinde aslan payını su parası ve emlak vergisi oluşturuyor.

Belediye İller Bankasından 93 Milyon TL kredi kullanmış, 36 Milyon TL’sini öderken 57 Milyon TL borç var. İller Bankasına 2009 yılı öncesinden olan 1 Milyon TL borcun ödemesi devam ediyor. Otogar için Davut Başkan döneminde kullanılan kredi ise bu dönemde tamamen ödenmiş.

Belediyenin 2004 yılı öncesinden sigorta ve vergi olmak üzere 19 Milyon TL borcu var. Özel bankalardan çekilen 12 Milyon TL kredinin 9 Milyon TL’si ödenirken 3 Milyon TL borç bulunuyor. 

1 Aralık 2015 tarihi itibariyle Osmaniye Beldiyesi'nin toplam 82 Milyon 660 Bin TL borcu var.

Sayıştay’ın Görüşü

Osmaniye Belediyesi, 2014 yılı Sayıştay raporunda “Tüm yönleriyle güvenilir” bulunmuş. Belediye, işçilere yapılan ilave ödemeden dolayı Sayıştay’dan “tenkit” yemiş. Sayıştay, Belediyeyi Bakanlar Kurulu kararı olmadan işçiye ilave tediye ödemesi yapmayın diye uyarmış. Başkan bu durumu bu durum bizim için tenkit değil “övünç” meselesidir. Çünkü Belediyemiz işçisine gününden 4 ay önce ödeme yaparak güçlü bir mali yapıya sahip olduğunu göstermiştir.

Önce Uyarı Sonra Haciz

Belediye alacaklarından dolayı 9872 kişiye SMS ve tebligat yolu ile borçların ödenmesini istemiş. Başkan Kara, öz kaynak gelirlerini (su, emlak, ilan, kira vb) tahsil etmek için önce vatandaşı uyaracaklarını, daha sonra ise haciz işlemi yapacaklarını söyledi. Uyarıların sonuç vermeye başladığını söyleyen Başkan, 2-3 içinde 200 Milyarın üzerinde tahsilat yapıldığını belirtti.

Bu bilgi ve açıklamalardan sonra birkaç hususun altını çizmek ve bazı konulara da dikkat çekmek istiyorum.

1 ) Başkan Kara, konuşmak isteyen tüm Ak Partili üyelere söz hakkı verirken, konuşmak isteyen MHP’li hiçbir meclis üyesine söz hakkı vermedi. Üyeler arasında polemik yaşanmasına fırsat vermedi, oluşturduğu gündemin dağılmasına imkan tanımadı.

2) Ak Parti grubu 182 Milyon TL olan 2015 yılı bütçesine oylamaya katılarak “Hayır” oyu verirken, 192 Milyon TL olan 2016 yılı bütçe oylamasına neden katılmadı?

3) Enflasyon oranının altında bir artışla (%5) hazırlanan 2016 bütçesine katılmamak yerine Ak Parti Meclis Grubu, 2015 yılı bütçe harcamasını neden araştırmadı?

4) Ak Parti Belediye Meclis Grubunun gündem belirleyemediği ve kamuoyu oluşturamadığı gerçeği ortaya çıktı.

5) Belediye Başkanı Kadir Kara, sadece kendi dönemi ile ilgili rakamları açıklamak yerine kendisinden önceki dönemleri de kapsayan bilgiler paylaştı. Ak Parti Grup Başkanı Muzaffer Çuhadar’ın geçen toplantıdaki “Geçmiş ve geleceğin muhasebesi yapılmalı” sözüne atıfta bulunan Başkan Kara’nın burada vermeye çalıştığı mesaj çok açık…

Selam, saygı ve muhabbetle…

Not: Belediye Meclisinin Aralık Ayı Toplantısındaki bilgi ve açıklamaları kapsayan bir yazıdır. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner244

banner155

banner215