banner241

Merhaba,
    
Farklı bir konu ve içerikle karşınızdayım. Malzemesi “insan” olanının “insan”a dair olanın her daim yanındayız. Maksadım, uygulamada olan bir program hakkında insanımızı bilinçlendirmek ve ihtiyacı olana yardımcı olmaktır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının çalışma ve faaliyet alanlarından biri olan ASDEP (Aile Sosyal Destek Programı), bütün Türkiye genelinde uygulanmaya başlamış durumdadır. Osmaniye özelinde bu uygulama hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum. Peki nedir bu ASDEP?

ASDEP, bireylerin sosyal yardımlara ve sosyal hizmetlere olan ihtiyaçlarını yerinde tespit etmek, uygun hizmeti planlamak, ailelere gereken rehberlik ve danışmanlığı yapmak, kısaca ailenin yaşam koşullarının iyileştirilmesini sağlamak üzere oluşturulmuş bir programdır. Bu şekilde vatandaşlar ve devletin hizmetleri arasında bir aracılık vazifesi üstlenmektedir. ASDEP kapsamında Osmaniye merkez ve ilçelerde Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerinde istihdam edilmiş Sosyal Hizmet Uzmanı, Sosyolog, Psikolog ve PDR branşlarından oluşan uzman bir ekip kadrosu sahada çalışma ve faaliyet yürütmektedir.  Bu uzman ekipler Osmaniye’de önceden oluşturulmuş risk haritasına göre, sosyo-ekonomik yönden riskli bölgelerden başlayarak sıra ile Osmaniye’deki tüm yerleşim birimlerini tek tek ziyaret etmektedir. 

Osmaniye merkezde ilk olarak Rızaiye Mahallesi, Kurtuluş Mahallesi ve Yeşilyurt Mahallesi, sonrasında Vatan Mahallesi, Yaverpaşa Mahallesi inceleme noktası olarak belirlenmiştir. Bu mahallelerde %85 oranında hanelere ulaşıldığını söyleyebiliriz. Görüşme yapılamamış ve kayıt altına alınmamış evler için daha sonra tekrar dönüşler yapılacaktır. Böylece ulaşılmamış hiçbir aile kalmamış olacaktır.

ASDEP ile ulaşılan ailelerin istekleri, talep ve önerileri, şikayetleri yerinde değerlendirilmekte, haneye dair veriler tabletlere kayıt edilmekte ve Bakanlığın ASDEP veri havuzuna aktarılmaktadır. Bunun dışında ihtiyaca yönelik acil planlamalar için gereken tüm yazışmalar ivedilikle yapılmakta ve bire bir takip edilmektedir.

Yaşlı, engelli, korunmaya muhtaç çocuk, şiddet mağduru kadın, işsiz ve buna benzer dezavantajlı grup ve kişileri yerinde görmek, sorunu yerinde tespit etmek adına başlatılan bu uygulamanın ilk emarelerini Osmaniye’mizde görmekteyiz. İnsanımızın refahı, mutluluğu ve yaşam kalitesi için hep birlikte, gönül gönüle, el ele olmalıyız. Bununla birlikte programın sağlıklı ilerlemesi adına vatandaşlarımızın, görevini layığıyla ifa etmeye gayret eden personelin yanında olması gerekir. Önemli bir husus ise, hane ziyaretinde bulunan personelin üzerinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının, Sosyal Hizmet Merkezinin ve ASDEP’in logosu bulunan kırmızı yelekleri ve kimlik bilgilerini içeren yaka kartları bulunmaktadır. Bunun dışında bir isim ve nam ile usulsüzce görüşmeye çalışan kötü niyetli kimselere itibar etmeyiniz.

Osmaniye’de ASDEP mahallelerde uygulanmadan önce mahallenin bulunduğu bölgedeki okullar, muhtarlıklar, camiler ziyaret edilerek gereken bilgilendirme ve açıklamalar yapılmaktadır. Gerekli görülmesi halinde ekiplerin hane ziyaretleri yapacağı bilgisi mahalleye ilan yoluyla verilmektedir. Halkımızın bu konuda duyarlı olması gerekir.

Bir sonraki yazımda Osmaniye’de ASDEP hane görüşmelerinin nasıl gerçekleştiği, nasıl yönlendirmeler yapıldığı üzerinde duracağım. Esen kalınız… 
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner244

banner155