banner182
banner134

Tohum bayilerinin denetimleri sürüyor

Osmaniye Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce tohumluk bayiliği belgelendirme, denetim ve kontrollerin devam ettiği bildirildi.

Osmaniye il genelinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce  satış yetkisi vermiş olan; Merkezde 37, Kadirli ilçesinde 38, Düziçi ilçesinde 19, Bahçe ilçesinde 3, Toprakkale ilçesinde 9, Sumbas ilçesinde 2, Hasanbeyli ilçesinde 1,  toplam 109 Satış Yetki Belgesi verilen (tarla bitkileri tohumu, sebze tohumu, sebze fidesi ve meyve fidanı)  Tohumluk Bayii bulunduğu kaydedildi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İbrahim Sağlam yaptığı yazılı açıklamada; 
“Tohumluk bayi belgesi İl Müdürlüğümüz   tarafından düzenlenir ve yalnızca tespit edilen adreste geçerlidir. Birden fazla yer için başvuran tüzel kişiler için başvuru yapılan bütün yerlerde ayrı ayrı tespit yapılır. Tohumluk bayi belgesi fide, fidan ile tarla bitkileri ve sebze tohumu gruplarına göre düzenlenir. Tohumluk satışı yapılan, süpermarket ve benzeri yerler, sadece bu Yönetmelik kapsamında yetkilendirilen gerçek veya tüzel kişilere ait tohumlukları pazarlayabilir.

Tohumluk bayisinin yükümlülükleri arasında; kayıt altına alınmış çeşitlere ait sertifikalandırılmış ve etiketlenmiş veya standart tohumlukları satmak, tohumlukların perakende satışlarını sorumlu kişi nezaretinde yapmak, Bakanlık tarafından davet edilecekleri eğitim ve toplantılara katılmak, Türkçe bilgileri içermeyen ithal tohumlukları satmamaktır. Ayrıca bayilik bünyesinde özel bölme olmadan, gıda maddeleri ve yem satışı yapmamak ve satışını yaptığı tohumluklara ait sertifikasyon belgelerinin suretini bulundurmak yükümlülükleri arasındadır. Tohumluk bayileri, tohumlukların orijinal ambalajlarını bozmamak ve açık olarak satmamak, denetim amacıyla gelen resmi kontrolörlere gerekli bilgi, belge ve istendiğinde tohumluk numunelerini tutanak karşılığında vermekle yükümlüdürler.

Bunun yanında, tohum yetiştiricileri, tohum, fidan, fide ve süs bitkisi üreticileri ve tohumluk bayileri ile tohum işleyicileri yılda en az bir defa İl Müdürlüğümüz tarafından denetlenir. Denetlemelerde yönetmelikte belirtilen şartlara uyulup uyulmadığı ve yükümlülüklerin yerine getirilip getirilmediğine bakılır ve yükümlülüklerini yerine getirdiği tespit edilenlere Denetim Raporu düzenlenerek verilir. İl Müdürlüğümüz tarafından yapılan denetimlerde eksikliklerin tespit edilmesi halinde; eksiklikler belge sahibine bildirilerek giderilmesi amacıyla süre verilir. Eksikliklerin tamamlandığının bildirilmemesi veya devam ettiğinin tespit edilmesi durumunda belge iptal edilir veya tamamlayanlara Denetim Raporu düzenlenerek verilir.

Yönetmelik hükümleri doğrultusunda yetkilendirilerek belgelendirilen gerçek veya tüzel kişiler, faaliyet alanı ile ilgili alt birliğe üye olmak zorundadır.  Denetimlerde, ilgili alt birliğe üyeliğini gösteren belgeyi ibraz etmeyen gerçek veya tüzel kişilere, 27'nci maddenin ikinci fıkrası hükümleri uygulanır. Alt birliğe üyeliğini belgelendirmeyen gerçek veya tüzel kişilerin belgeleri iptal edilir.”dedi. 
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner155