banner182
banner134

Tabip Odası’ndan Atatürk’ü Anma programı

Osmaniye Tabip Odası, Cumhuriyet’imizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 78. yılı nedeniyle anma programı düzenledi.

Osmaniye Tabip Odasında düzenlenen anma programı, Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.Atatürk’ün hayatını konu edinen belgesel programa katılanlara izletildi.Halk sağlığı Uzman Dr. Umur Gürsoy, Atatürk’ü ölümünün 78. yılı nedeniyle Tabip Odası tarafından düzenlenen program hakkında bilgilendirme yaptı.

Gürsoy Atatürk’ün Osmaniye için önemli olan izleri hakkında da bilgilendirme yaptı.

Dr. Umur Gürsoy; “Atatürk’ün Osmaniye için 3 ayrı izine rastlamaktayız. Birincisi Tren istasyonuna gelmesi, burada halkla selamlaştığı veya trenden inip inmediği kesin olarak bilinmiyor.

İkincisi ise Suriye cephesinden gelirken Ekim 1918’deki bir günde Mamure istasyonundan Osmaniye’ye gelerek halkın nabzını yoklayan sohbet etmesidir. Şu anda yıkılan İl Özel İdaresi binanın yerinde eski Cebelibereket hükümet binasının önündeki çınar ağaçlarının altında bir gün Atatürk’ün konakladığı ve halkla görüştüğü önemli izlerden bir başkasıdır.

Üçüncü önemli iz, ise Anıt Kabir’deki Atatürk’ün mozolesindeki mermerin Osmaniye’nin Çağşak köyünden çıkarılıp gitmiş olmasıdır. O mermer ocağından taşı çıkaran insanlardan ikisi şu anda hayatta ve yaşamaktadır. Atatürk, Türkiye’nin en büyük değerlerinden biri olduğu gibi Osmaniye için de önemli bir değerdir. Atatürk’ün mozolesindeki mermerin tanıtılması amacı ile kesilip küçük plaketler yapılarak dağıtılması sağlanmalıdır.”dedi.

Enfeksiyon hastalıkları uzmanı Dr. Şitai Çığ’da programda bir konuşma yaptı. Dr. Çığ konuşmasında; “Atatürk’ün bize emanet etitği değerleri korumak ve anlamak çok önemlidir. Atatürk ilk günden eğitim ve öğretimin önemini fark etmiş, Türkiye’nin bir çok yerinde kız ve erkek Öğretmen okulları açmıştır.”diye konuştu.


Osmaniye Tabip Odası Başkanı Asu Kaya

Osmaniye Tabip Odası Başkanı Asu Kaya, Atatürk’ü anma programında yaptığı konuşmasında; “ Bağımsızlık savaşımızın önderi, Türkiye Cumhuriyeti'nirı kurucusu, büyük komutan, eşi bulunmaz devlet adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938 yılırıda hayata gözlerini yumduğunda 57 yaşındaydı. Ömrünün büyük kısmını sıkıntılar ve savaşlar içerisinde geçiren Büyük Önder, yaşamını Türk milletinin bağımsı 'l.ğıruj ve gelişimine adamış eşsiz bir liderdir.

Bilgili, barış yanlısı, hoşgörülü oluşuyla da tüm milletlerin saygı duyduğu örnek bir kişilik olan Atatürk, yüzyıllar boyunca cesaret edilemeyen dönüşümler gerçekleştirerek ekonomik, siyasal ve sosyal alanda köklü devrimler yapmıştır.

Bu değişimler asla kolay olmamış, milleti için canını ortaya koymaktan çekinmemiştir. Atatürk, ülkesi ve milleti için yapmış olduğu değişim hareketleriyle dünyayı derinden etkilemiş, ulusumuza olduğu kadar insanlığa da mal olmuştur. O, ölümüne kadar yaşamının her evresinde hep geleceği düşünerek ileriye bakmış, geçmişe takılıp kalmanın geleceği kurtarmayacağını bilerek, gelecekle ilgili plânlar yaparak, kararlar almıştır

Ulu Önder Atatürk'ün 10 Kasım 1938'de ebedi aleme intikal edişi hiç kuşku yok ki Türk ulusunu derin bir üzüntüye sevketmiştir. O'nun ani ve apansız aramızdan ayrılışı bütün Türk halklarını da derinden sarsmakla kalmamış, dünya üzerinde diğer milletler arasında da büyük bir yankı uyandırmıştır. Atatürk'ün" ölümünün hemen arkasından dünya liderleri tarafından yapılan tüm açıklamaların ortak noktası, O'nun dünyaya gelmiş çok nadir bir dahi olduğu, büyük devlet adamlığı ve diğer dünya milletlerine örnek olabilecek çalışmaları olmuştur. Atatürk, reformcu ve ileriyi görebilen niteliklerinin yanında aynı zamanda büyük bir komutan da. Türk Milli Mücadelesine yön vermiş, milleti ile birlikte "ya istiklal ya ölüm" diyerek, zaferin kazanılmasında en büyük pay sahibi kuşkusuz ki o olmuştur.
Büyük önder Atatürk şu sözleriyle de geleceğin mirasını bizlere öğütlemiştir: "Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır." işte bu sebeplerden dolay!, yaşadığı çağı aşarak geleceğe ışık tutan, yüzyıla değil bin yıla damgasını vuran Büyük önder Atatürk, sonsuza kadar gönlümüzde yaşayacak, ilke ve devrimleri ülkemizin geleceğine yön vermeye devam edecektir.”görüşlerine yer verdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
umur gürsoy 2 yıl önce

İyi gazetecilik yaparak Osmaniyelileri ve hekim kamuoyunu bilgilendiren gazetenize ve şahsınıza teşekkür ederim.

banner155