banner241
Öne Çıkanlar Osmaniye Emel Güler Aşkın Şenol 4 aylık bebek Ağız ve Diş Sağlığı Müdürü
banner134

OKÜ’de Dünya İstatistik Günü Programı  Düzenlendi

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun kararnamesi ile “Resmi İstatistiklerdeki Başarıların Kutlanması” ana teması altında ve “Hizmet, Doğruluk ve Profesyonellik” ana ilkeleri göz önüne alınarak 20 Ekim 2010 tarihinde kutlanmaya başlayan Dünya İstatistik Günü için OKÜ Rektörlük Büyük Salon’da bir program düzenlendi.

TÜİK Hatay Bölge Müdürülüğü Bilgi İşlem ve İletişim Takım Sorumlusu Ayten Taş’ın “TÜİK Tanıtım ve TÜİK Verilerine Erişim’’ başlıklı sunumu ile başlayan program da Taş, TÜİK Tarihçesi, Misyon-Vizyon, Görev ve Yetkileri, TÜİK Teşkilat Yapısı ve TÜİK Hatay Bölge Müdürlüğü ve Türkiye İstatistik Sistemi ve Resmi İstatistik Programından bahsetti.

Öğrencilerin ilgi gösterdiği programda konuşmacılardan TÜİK Hatay Bölge Müdürlüğü Sosyal Araştırmalar Grup Sorumlusu Salim Sami Taş ise ‘’Hane halkı İşgücü İstatistikleri’’ başlıklı sunumu yaptı.

Türkiye’deki İşgücünün özelliklerinden bahseden Taş, “İşgücüne katılma oranı düşüktür ve yıllar itibariyle giderek düşmekle beraber 2009 yılından itibaren artış eğilimine girmiştir. 1990 yılında tarım sektörünün toplam istihdamdan aldığı pay % 46,9 iken 2014 yılında % 21,1’dir. 1990-2012 arası dönemde tarım sektörünün toplam istihdamdan aldığı pay % 25,8 azalmıştır. Aynı süreçte Kadınların işgücüne katılım oranı 1990’da %34,2 iken, 2004’te 23,3’e kadar gerilemiş, 2014’te  %30,3 e yükselmiştir. Tarım sektöründen ayrılan kadınlar genelde işgücü piyasası dışında kalmaktadır” dedi.

Taş, 2008-2014 yılları arasında Osmaniye’nin İşsizlik Oranının Türkiye ortalamasının hep üzerinde olduğunu ifade ederken istihdam oranı olarak ise Türkiye ortalamasının altında kaldığını söyledi.

Programın son konuşmacısı TÜİK Hatay Bölge Müdürlüğü Ekonomik Araştırmalar Grup Sorumlusu Hüseyin Özalp ise ‘’Tüketici Fiyat Endeksi’’ başlıklı sunumu yaptı. Özalp sunumunda, “TÜFE (Tüketici Fiyatları Endeksi) yerleşik hane halklarının, yerleşik olmayan hane halklarının (turistler), yurt, huzurevi, kışla gibi yerlerde yaşayan kurumsal nüfusun Türkiye sınırları içindeki nihai parasal tüketim harcamalarında yer alan mal ve hizmetlerin fiyatlarındaki değişimi ölçmektedir. Endeksin hesaplanmasında ise Tüketim Sepeti, Sınıflama, Ağırlıklar, Temel ve Cari Dönem Fiyatı kullanılmaktadır” ifadelerini kullandı.

Programın sonunda salonu dolduran öğrencilerin sorularını da yanıtlayan TÜİK Hatay Bölge Müdürülüğü Bilgi İşlem ve İletişim Takım Sorumlusu Ayten Taş, TÜİK Hatay Bölge Müdürlüğü Sosyal Araştırmalar Grup Sorumlusu Salim Sami Taş ve TÜİK Hatay Bölge Müdürlüğü Ekonomik Araştırmalar Grup Sorumlusu Hüseyin Özalp’a üniversitemiz adına teşekkür belgeleri OKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Türk tarafından takdim edildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner244

banner155