admatic.com.tr, adm-pub-115071627582, DIRECT improvedigital.com, 912, RESELLER
banner134

Kadın erkek fırsat eşitliği eğitimler tamamlandı

Osmaniye Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği tarafından düzenlenen "Kadın erkek fırsat eşitliği farkındalık programı" eğitimleri tamamlandı.

Uzman Dilşad Sağlam tarafından verilen eğitimler, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği, Osmaniye, Kadirli ve Düziçi Devlet Hastaneleri, Osmaniye, Kadirli Ağız Diş Sağlığı Merkezleri ve Bahçe Fizik Tedavi Rehabilitasyon Hastanesi çalışanlarının katılımı ile 7 oturum şeklinde gerçekleştirildi. 

Eğitimlerde, Türkiye'de kadının parlamentodaki temsil oranı, Kamu Kurum ve kuruluşlarındaki özellikle yönetici pozisyonlarındaki  mevcut durumu ayrıca özel işletmelerdeki işçi ve yönetici pozisyonundaki çalışanların durumu, sorunları ve yönetici pozisyonundaki erkek-kadın oranı karşılaştırmalarına değinildi.

Kamu Hastaneleri Birliği genel Sekreterliğinden yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:
"Kadınların sosyo-ekonomik konumlarının güçlendirilmesi, toplumsal yaşamda kadın erkek fırsat eşitliğinin sağlanması, sürdürülebilir ekonomik büyüme ve sosyal kalkınma amaçlarına ulaşabilmesi için kadınların istihdamının artırılması ve eşit işe eşit ücret imkanının sağlanması 2010/14 sayılı genelge ile tanımlanmış, bu genelge ile Sağlık Bakanlığı bünyesinde 2015 yılında “Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Birimi” bu amaçlarla kurulmuştur.

Kadınların iş hayatına eşit fırsatlarla katılması sürdürülebilir kalkınma için hayati önem taşımaktadır. Ülkemiz nüfusunun yarısını oluşturan kadınların çalışma hayatına daha etkin ve aktif katılımı önemli toplumsal faydaları da beraberinde getirmektedir. Küreselleşen dünyada Türkiye'nin güçlü bir aktör olarak yer alması için hayatın her alanında  olduğu gibi iş yaşamında da kadın erkek eşitliği kaçınılmaz bir gerekliliktir.Toplumsal statüyü belirleyen temel faktörler:Eğitim düzeyi, Sağlık Durumu ve Gelir getiren bir işte çalışmadır.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 10.Maddesi herkes dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir.

Kurulan bu birimle sağlık tesislerimizde çalışanlarımız  için önemli bir konu olarak tesbit edilen çalışma hayatında fırsat eşitliği kavramı hakkında bilinç düzeyini arttırmanın tüm sağlık çalışanlarımız tarafından kavranmasının sağlanması ile hem iş hem sosyal hayatta kadınlara her konuda eşit davranılması tanımının benimsenmesi amaçlanmıştır."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner155

admatic.com.tr, adm-pub-115071627582, DIRECT improvedigital.com, 912, RESELLER