banner134

Halep; “canımızdır, cananımızdır!”

Halep’te yaşananların tüm insanlığın derdi olduğunu belirten Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Osmaniye Şube Başkanı Murat Özkardeş, Suriye’de insanlığın katledildiğini söyledi.

Sınırımızın hemen ötesinde beş yılı aşkın süreden beri bir insanlık katliamı yaşandığını ifade eden Özkardeş, yanıbaşımızdaki bu yangını söndürmez isek bu yangın gelip bizi de bulur dedi.

Tüm insanlığı “Halep için uzat elini, İnsanlık için uzat elini” kampanyasına destek olmaya davet eden Özkardeş, “Bu hadiseler başladığı günden beri bunun bir iç savaş değil, bir katliam olduğunu her zeminde haykırdık; ulusal ve uluslararası toplantılarda öncelikle başta BM olmak üzere uluslararası camiaya bu katliamın durdurulması gerektiği, aksi takdirde oraya yönelik yapılacak insani yardımın sadece bu durumdan çıkar umanların ekmeğine yağ sürmek olduğunu dile getirdik; maalesef 500 bini aşkın insanın çoluk, çocuk, kadın, yaşlı demeden katledildiği bir hal aldı.

Şu anda insanlık başta Suriye olmak üzere Arakan’da, Somali’de, Nijer’de, Afganistan’da  ve burada ismini sayamadığımız bir çok yerde kaybetmiştir. Biz bu kaybetmişliğe rağmen umudumuzu yitirmedik, yitirmeyeceğiz. Üzerimize düşen insanlık görevimizi elimizden geldiğince yapmaya çalışıyoruz, çalışacağız.

Suriye katliamı başladığı günden beri BEŞİR Derneği Türkiye çapında 250 temsilciliği ile kendisine destek veren, işbirliği yapan başta SEMERKAND Vakfı olmak üzere iş dünyamızın güzide kuruluşu TÜMSİAD ile, Gençlerimizin bir araya gelerek ülke sorunlarına çözüm üretmek isteyen GENÇ-KON ve MOSTAR GENÇLİK ile, yurt dışında barışı, ahlakı ve kardeşliği perçinlemek isteyen UKBA-DER ile insanlık katliamına “dur” demeye gayret etmektedir.

Hiçbir ayrım gözetmeksizin bu güne kadar yapmış olduğumuz faaliyetlerimizi, en son HALEP katliamı karşısında bigane kalmamak, ateşe bir damla da olsa su dökmek adına yukarıda bahsettiğim kuruluşlarla bir araya gelerek, bu onmaz yaraya bir nebze de olsa merhem olmak için gayretlerimizi arttırma kararı aldık.

Dünyanın neresinde olursa olsun, akan kan ve gözyaşını uluslararası camia durdurmak mecburiyetindedir; aksi takdirde o kan ve gözyaşı hepimizi boğacaktır.  

HALEP’te yaşananlar hepimizin derdidir. Çünkü orada katledilen insanlıktır. Hangi inanca mensup olursa olsun bir insan katledilirse bir alem katledilmiş olur. Bizim dinimiz, cephe dışında bırakın insanı, cansıza dahi ilişmemeyi bize va’z etmiştir. Yeryüzü var olduğu günden beri böyle bir zaman yaşadı mı acaba? Sözde savaşlar ve insan katliamı uluslararası camiaca yasaklaşmış gözüküyor; gelin görün ki bu HALEP’te hiç geçerli değil, İslam coğrafyasında hiç geçerli değil. Vekalet savaşları ile insanlık katledilirken biz o karınca misali Hz. İbrahim’in safında yer almaya çalışıyoruz.

Bizler yanıbaşımızda bu ateşin söndürülmesi, insanların dertlerinin dindirilmesi için bir şeyler yapmak zorundayız; yapmaz isek bu yangın gelip bizi de bulur, bunun idrakindeyiz. Bu idrak ve şuurla HALEP için elimizi uzatmıştık, uzatmaya devam ediyoruz. Dünyanın gözü önünde Aylan bebekler, Umran çocuklar ölürken biz seyirci kalamayız, karanlığa kızmak yerine bir mum yakmayı kendimize şiar edindik, bunun için bugün buradayız. Elbirliği ile bir an önce Halep başta olmak üzere bütün Suriye’de ve diğer mazlum coğrafyalarda kan ve göz yaşı dursun istiyoruz. HALEP bizdir; biz HALEP’iz.

HALEP sadece komşu bir ülke şehri değildir; HALEP ANTEP’in, URFA’nın, HATAY’ın ve nihayet TÜRKİYE’nin kardeşidir, canıdır, cananıdır. Gönül coğrafyamızın, medeniyet havzamızın gözbebeğidir. Buna karşı insanlık görevimiz var, buna karşı kardeşlik görevimiz var, buna karşı imanı görevimiz var. HALEP yok olursa, HALEPLİ yok olur. HALEPLİ yok olursa biz yok oluruz. Bizim varlık sebebimizdir HALEP”dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner155