banner182
banner134

DOĞAKA, 79. Yönetim kurulu toplantısı yapıldı

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın 79. Yönetim Kurulu Toplantısı, DOĞAKA Yönetim Kurulu Başkanı ve Osmaniye Valisi Ömer Faruk Coşkun başkanlığında yapıldı. 

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya Hatay Valisi Erdal Ata,  Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, DOĞAKA Genel Sekreteri Onur Yıldız,  Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Serdar Zabun ve Osmaniye İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Altun katıldı.
 
Toplantının açılış konuşmasını DOĞAKA Yönetim Kurulu Başkanı ve Osmaniye Valisi Ömer Faruk Coşkun yaptı. 2017 yılı çalışma programı çerçevesinde çeşitli alanlarda proje destek faaliyetleri, eğitim programları, organizasyonlar, analiz ve planlama çalışmaları ile yatırım destek faaliyetlerine devam edildiğini ifade eden Vali Coşkun, “Destek programları kapsamında 2017 Yılı Teknik Destek Programı’nda daha önceki dönemlerde başarılı olan projelerin uygulanmasına devam edilmekte olup Eylül-Ekim dönemi için başvurular alınmaktadır.

Güdümlü Proje Desteği’nde ise devam eden projelerin yanı sıra yeni projelerin bölgemize kazandırılması amacıyla hem ilgili kurum ve kuruluşlarla hem de Kalkınma Bakanlığı ile çalışmalara devam edilmektedir’’ diye konuştu.
 
Diğer taraftan son olarak 2016 yılı başında ilan edilen ve daha sonra durdurulan proje teklif çağrısı yöntemi ile uygulanan destek programlarına yeniden başlandığını belirten Vali Ömer Faruk Coşkun, “Bu konuda Ajansımız gerekli çalışmaları tamamlamış olup Kalkınma Bakanlığı ile görüşmelere başlamıştır. Bölgemizdeki sektörlerin rekabet gücünü geliştirmeye ve fiziksel altyapının iyileştirilmesine yönelik destek programlarının 2017 yılı içerisinde ilan edilmesi planlanmaktadır. Diğer taraftan başta Avrupa Birliği olmak üzere diğer fon kaynaklarından da bölgemize pay kazandırmayı amaçlayan Ajansımızın, başvurusunun tamamlandığı 5 adet projenin değerlendirme aşamaları devam etmektedir. Toplam değeri yaklaşık 14 milyon Euro olan projelerin değerlendirme çalışmaları kapsamında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı temsilcileri tarafından 23 Ekim 2017 tarihinde Kahramanmaraş ilimize teknik gezi yapılacaktır’’ dedi. 

Bölgemizdeki sektörlerin ve firmaların tanıtımına yönelik çalıştay, konferans ve fuar gibi organizasyon desteği sağlayan DOĞAKA’nın, bu kapsamda 4-7 Ekim 2017 tarihlerinde İstanbul’da yapılan AYMOD Uluslararası Ayakkabı Moda Fuarı’nda firmalarımızın katılımını sağladığını belirten Vali Coşkun konuşmasının devamında, “Bunun yanı sıra 13-17 Eylül 2017 tarihleri arasında Antalya’da düzenlenen YÖREX 2017 Yöresel Ürünler Fuarı ile 20-23 Eylül 2017 tarihleri arasında İstanbul CNR EXPO’da düzenlenen CNR FOOD İstanbul 2017 Uluslararası Gıda Fuarı’na katılım sağlamıştır.

Organizasyon çalışmalarına Hatay’da yapılacak olan Zeytincilik Çalıştayı ve Organik Tarım Çalıştayı, Kahramanmaraş’ta yapılacak olan Ceviz Çalıştayı ve her üç ilimizde de yapılacak olan Devlet Destekleri Bilgilendirme Panelleri ile devam edilecektir. Teknik Destek Programının yanı sıra bölgemizdeki kurum ve kuruluşlardan gelen proje eğitimi talepleri doğrultusunda proje hazırlama eğitimlerine devam edilmekte olup yeni talepler Ajansımıza ulaştıkça bu eğitimlere devam edilecektir. Ayrıca ilgili kuruluşlar ile işbirliği içerisinde kamu kurum ve kuruluşları personellerine yönelik temel Arapça dil eğitimi başlatılmıştır’’ dedi.
 
Bunların yanı sıra Kanatlı Hayvancılık Sektör Raporu ve Tesis Fizibilitesi, Meyve Dondurma ve Meyve Suyu Konsantresi Tesis Ön Fizibilitesi, TR63 Bölgesi Güneş Enerjisi Potansiyelinin Tespitine Yönelik Araştırma ve Fizibilite çalışmalarının ise tamamlanma aşamasında olduğunu dile getiren Vali Ömer Faruk Coşkun, “Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Kalkınma Bakanlığı destekleri ile Dokuz Eylül Üniversitesi’nin işbirliğinde düzenlenen “Şehir Ödülleri Türkiye’’ organizasyonunda Ajansımız “Yılın En İyi Belgeseli’’ ve “Yılın Coğrafi İşaretleme’’ kategorilerinde ödüle layık görülmüştür. Tüm bu faaliyetlere birlikte devam eden projelere yönelik izleme ve değerlendirme faaliyetleri, kurumsal organizasyonlara yönelik hazırlık çalışmaları ile yatırım destek faaliyetlerine devam edilmektedir’’ şeklinde konuştu.
 Açış konuşmasının ardından toplantı, gündem maddelerinin görüşülmesiyle devam etti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner155