Bir Çocuğu Yeniden Doğurmak

     Nasıl ilginç olurdu değil mi böyle bir olay. Elbette yeniden doğurmak, hele akıp giden zamanı geri getirmek mümkün değil. Çocuğunuz üzerine yaptığınız planlar, hesaplar uymamış olabilir. Hatta çocuğunuz sizinle tamamen zıt bir karakterde olabilir.
    
     Elinizde bir sihirli değnek olsaydı komple değiştirir miydiniz hayatı yoksa olduğu gibi kabul eder miydiniz? Sonuç her ne olursa olsun geçmişe şöyle bir dönüp baktığınızda pişmanlıklarınız muhakkak ki vardır.

     Çocuğunuzun doğup büyüyüp geldiği ilk yer, o yegane ev ortamınız belki de bir çok duygunun dışavurumunun başlatıcısı olmuştur. O evin içinde tartışan bir anne baba görmüştür çocuk ya da sürekli halinden şikayet eden, kendini haksızlığa uğramış hisseden bir anne; kendini heba ettiğini, her fırsatta çalışıp didindiğini başa kalkan bir baba görmüştür belki de çocuk.
    
     ‘Olmuş’la ‘ölmüş’e çare yok evet, fakat ‘olan olmuş’ demek de doğru değil. Çocuğunuzu yok sayamazsınız hele yeniden doğuramaz sil baştan şekil veremezsiniz. Bu zamana kadar aile içi yaşantınızda bireyler arası özellikle ebeveyn çocuk arasında olumsuz olarak yaşanmış durumlar, belki birden nihayete ermez. Ama giderek, zamanla azalarak düzelebilir. Belki içinde bulunduğumuz nehri değiştiremeyiz ama sandala yön vermek bizim elimizde olsun. Ne dersiniz?
    
     Çocuğunuzun hatalarını yüzüne vurmak yerine yapabilecekleri üzerinden onu yüreklendirebilirsiniz. Güçlü olanı, çok çalışkanı, derslerinde başarılı olanı vs. örnek göstermek yerine, çocuğunuzun başkalarında bulunmayan, kendine has özellikleriyle değerli olduğunu ona söyleyebilirsiniz. Çocuğunuza tepeden bakmak yerine onun yanına oturup gözlerine bakarak onu sevdiğinizi ve olumsuz durumlar yaşamasının ona olan sevginizi değiştirmeyeceğini söyleyebilirsiniz mesela.
    
     Ben bir kişisel eğitim uzmanı ya da bir pedagog değilim. Tecrübelerim ve yeterince pişmanlıklarım var ki bunca yıl almış olduğum eğitimlerin önüne geçer. Benim amacım biraz da Nasreddin Hoca hikayesinde olduğu gibi damdan düşmeden o hissi anlamanızı anlatmaya çalışmak… Aile bir çocuğun hayata bakışında, olayları anlamasında ve kanaatlerinde güçlü bir yere sahiptir. Çocuğunuza her şeyden önce anlamlı, değerli anılar biriktirin.

     Makul olan sonrasında kendiliğinden gelecektir.

     Sevgilerimle…