Muhtar Adayları

Seçime bir yıl gibi bir süre kala Muhtar adaylarının seçmenlerle görüşme ve buluşmalarında  yoğunluk gözlüyoruz.

Milletvekili veya belediye Başkan Aday Adayları olarak şimdilik ortalarda dolaşanlara rastlanmıyor. Ama Mahalle Muhtar adaylarının sayılarının oldukça fazla olması da dikkatlerden kaçmıyor.

Mevcut Muhtarların hemen tamamı yeniden aday olduğunu söylerken, her mahalle de aday sayılarının 4 kişiden az olmadığı, bazı mahallelerde ise 8-9 Muhtar adayının ismine rastlanıyor.

Mahalle Muhtar adayları seçimlere girerken Milletvekili veya Belediye başkan Aday adayları gibi değil, direk aday olarak seçimlere girmelerinden olsa gerek ki, sayıları da çok oluyor.

Mahallelerindeki tüm sorunları çözümlediklerini sanan veya söyleyen mevcut muhtarlar yeniden kazanabilecekleri umudunu taşıyor. Ancak, aday sayısının çok olması, mevcutların iyi çalışamadıkları yönünden değerlendirilemez mi?

Mahalle Muhtarları yerel yönetimlerle iyi ilişkiler içerisinde bulunduğu zaman, sorunlarını daha iyi çözümleyebiliyorlar. Bir de siyasal yönden kendilerine yakın yerel yönetimin bulunması olayı daha başka yöne çekebiliyor.

Bazı anlarda da kendi siyasi görüşünden olmasına karşın, sorunlarını çözümletemeyen Muhtarların sızlanmalarına rastlayabiliyoruz.

Rahmetli Turgut Özal bir seçim konuşmasında yerel yönetimlerin iktidardan yana olması, yani “çar ile dişli” örneğini vermişti. O dönemde Osmaniye Belediye seçimini  SODEP’li İskender Türkmen kazanmıştı. İktidar ANAP, ancak yerelde SODEP iktidarı vardı. Rahmetli Özal’ın “çar-dişli” sözleri Türkmen için sökmemişti.

Muhalefette olan bir yerel yönetim döneminde; kanalizasyon, Zorkun bölgesinden içme suyu, Şu anki Düğün salonu, lokanta (Şu anki Müzenin bilindiği yer), Turistik otel binası (şu anda yıkılan eski Belediye hizmet binası), Karaoğlanoğlu parkı düzenlemesi ve benzeri hizmetler yapılmıştı.

Yerel yönetimlerin iktidara yakın olup olmaması değil, Başkanın bilgi ve becerilerini cesaretli olarak halka sunabilmesi önemlidir.

Geçtiğimiz günlerde Erzin ilçesine gittiğimde, cadde ve sokakların aşırı derecede yıpranmış halde olduğunu gördüm. Esnaf ve vatandaş iki yıldır yolların tamir edilmediğini, yıpranan asfaltın araçlara zor anlar yaşattığından dert yanıyorlardı. 

Erzin ilçe Belediye Başkanının Ak parti’den olduğunu öğrendiğimde, aklıma rahmetli Özal’ın “çark-dişli” sözleri geldi. Sadece Özal değil, bugünkü Ak Parti’li Başbakan ve Bakanların da benzeri sözler kullandıklarını anımsıyorum.

Erzin ilçesinin cadde ve sokaklarını dolaştığınızda yerel yönetimin varlığından kuşku duyabilmeniz olası hale gelmiş gibi.

Yerel yönetimlerin temel taşları arasında mahalle Muhtarları da önem taşır. Muhtarlar ile samimi ve iyi ilişkiler içerisinde bulunan Yerel yönetim yöneticileri, sorunlara ciddi baktıkları zaman, sorumluluk bilinci ile, siyasi düşünceden arınmış bakarlarsa, sorunlar da kısa sürede çözüme kavuşabilir.

Muhtar adaylarımıza başarılar diliyoruz. Saygılarımla….