Gazeteci misiniz!?

Kimse kusura bakmasın arkadaşlar, aylardır sabrımı taşıran ve halkımız ile paylaşmayı istediğim bir olayı burada sizlere anlatmak istiyorum.

Bu konuda; Osmaniye Gazeteciler Cemiyeti Başkanımız sayın İsrafil Avcı ile Cebelibereket Gazeteciler Cemiyeti Başkanı sayın Ali Cihangir’i de göreve davset etmek istiyorum.

Olay nedir, merak ediyor olmalısınız! Aslında olayları sizler de biliyorsunuz ama, bir şekilde gazeteci diye geçinenlerin hal ve hareketlerini eleştirme gibi bir anlayışınızı göremiyoruz!
Kimden korkuyor veya çekiniyorsunuz! Demek ki bir korktuğunuz veya hatanız var!

Kent merkezindeki bir lokantada iki 112 acil ambulansı 2 saat 45 dakika boyunca arka arkaya parketmiş durumda, hafta içinde ve içerisinde sadece bir kadın görevli ile şoförün bulunduğu olayı haber yaptığımızda 112 görevlileri ve yakınları feryat ediyor!
 
Allah aşkına, bir lokantaya iki 112 Acil Ambulansı arka arkaya geliyor ve 2 saat 45 dakika yemek süresi olabilir mi diye kimse sormuyor! Bunu geçtik, yeri geldi bu 112 çalışanların darp edilmelerini de haber yaptık, tepkimizi ortaya koyduk. O zaman neredeydiniz beyler!?

Gelelim asıl konuya; Osmaniye’de yapılan herhangi yemekli veya kahvaltılı toplantıya gidiyoruz. Davet eden kim ise; bizleri karşısında görünce hoşnut oluyor. Neden olmasın ki, en az 30 kişi; gazeteci, radyocu, televizyoncu…

Davet eden sevinçli, çünkü davete  katılım bayağı kalabalık olmuştur.

O öyle sanar, ancak yemeklerini yiyenler arasında eli kalem tutan, bir başka deyimle bilgisayar başında gazetesine haber yapıp yayınlayanların sayılarını sadece bizler gözlemliyoruz.

Osmaniye’deki iki gazeteciler Cemiyeti Başkanlarımızı uyarmak istiyorum! Kamuoyunda iyi yolda değiliz! Gittikleri toplantılarda haber yapanlar yani gazeteciler katılsın böyle yerlere..

Haber yapmaktan bir haber insanların gazete çıkarması ile ilgili olarak,  Cumhuriyet Başsavcılığımızın (Basın Savcısı) başta olmak üzere, Belediye Başkanlığımızın aylık ilan vermesi olayı ile ilgili olarak  gereken çalışmaların yapılarak, gerçek gazetecilik yapan insanların mesleklerinde ayaklar altına alınmamasını istiyoruz.

Osmaniye kamuoyuna bilmesi açısından bir olayı paylaşmak istiyorum. Toplantılarınıza katılanlar arasında; “İbrahim Emül, Ali Celal Kaymak, Mustafa Bardak, Hasan Kılıç ve Ümit Kahraman” isimlerini biliyor ve . görüyorum.

Allah aşkına bu kentte kaç  adet günlük, kaç adet te haftalık gazete çıkıyor? Osmaniye Belediyesi’nden aylık reklam alan  gazetelerin sayısın nedir?

Gazetelerdeki haberleri veya gazetelerin internet sitelerindeki haberlerden yapılan “hırsızlık haberlerle” gazete çıkaran kişileri yemekli toplantılarda gördüğümde onurlu ve emek veren meslektaşlarımı gördüğümde Osmaniye’miz adına üzülüyorum!

Bu kentte “Haber hırsızları” ile Haber Hırslılarının ayırt edilmediği sürece gelişmesi, kalkınması sağlanamaz!

Gazete çıkarıyorsanız; gazeteciliği, haber yazmayı öğrenmelisiniz, kendi imzalarınızla haberleri yayınlamalısınız!  Ya da haber hırsızlığı yaparak yayınladığınız gazetenizdeki haberden bile haberiniz yoksa; yemekli toplantılara gelmemelisiniz! Mesleğimiz, ayaklar altına alınıyor bilesiniz!...

Benden bu kadar söylemesi, gerisi, gazeteci olarak geçinenleri yemekli davetlere çağıranlara, Gazeteciler Cemiyetleri Başkanlarının buna bir ölçü getirmelerine ve en önemlisi de “haber yapmayıp başka arkadaşlarınızdan alacağınız haberleri yayınlayacaksanız, bu yemeğe hangi yüzle gelebiliyorsunuz” diyebileceğim gazeteci geçinenlere!... diyorum..

f