banner182
banner134

Doğaka, 73. Yönetim kurulu toplantısı yapıldı

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın 73. Yönetim Kurulu Toplantısı; Kahramanmaraş’ta Kahramanmaraş Valisi ve DOĞAKA Yönetim Kurulu Başkanı Vahdettin Özkan Başkanlığında yapıldı.

DOĞAKA toplantısına; Hatay Valisi Ercan Topaca, Osmaniye Valisi Kerem Al, Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mehmet Fatih Erkoç, Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara, Osmaniye İl Genel Meclisi Başkanı Avukat Mehmet Altun, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü ve DOĞAKA Kalkınma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Orhan Büyükalaca ve DOĞAKA Genel Sekreteri Onur Yıldız ile ilgili Ajans personelinin katılımıyla Kahramanmaraş Valiliği Toplantı Salonu’nda düzenlendi.


 
Toplantının açılış konuşmasını yapan Kahramanmaraş Valisi ve DOĞAKA Yönetim Kurulu Başkanı Vahdettin Özkan, toplantının Bölgemiz adına hayırlı olmasını dileyerek, “Ajansımızın çalışmaları ile ilgili açıklamalara geçmeden önce 15 Temmuz 2016 tarihinde devletimize ve demokrasimize yapılan hain saldırıyı bir kez daha lanetliyorum. Bu alçak saldırının püskürtülmesi esnasında şehit olan askerlerimizi, polislerimizi ve sivil vatandaşlarımızı rahmet ve minnetle yâd ediyor, yakınlarına sabır, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum” dedi.
 
Konuşmasının devamında, Ajansın Yönetim Kurulu Başkanlığının, Ajansın faaliyet alanı içerisinde olan Kahramanmaraş, Hatay ve Osmaniye İl Valileri tarafından birer yıl süreyle dönüşümlü olarak yürütüldüğünü belirten Vali Vahdettin Özkan, “Her yıl Temmuz ayında gerçekleştirilen bu görev değişimi kapsamında Ajansımızın Yönetim Kurulu Başkanlığı 2017 yılı Temmuz ayına kadar tarafımdan yürütülecektir. Görevi devraldığım Hatay Valisi Sayın Ercan Topaca’ya Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüttüğü dönem içerisindeki katkılarından dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.
 
Kahramanmaraş Valisi ve DOĞAKA Yönetim Kurulu Başkanı Vahdettin Özkan; “2016 Yılı Çalışma Programı çerçevesinde çalışmalarına devam etmekte olan Ajansımız, 23 Mart 2016 tarihi itibarıyla ilan ettiği 2016 Yılı Mali Destek Programları kapsamında 3 Haziran 2016 tarihinde başvuru sürecini tamamlamış ve değerlendirme aşamasına geçilmişti. İlan edilen destek programlarına oldukça yoğun proje başvuru yapılmış olup Ajansımız tarafından ilan edilen ve 15 Milyon TL toplam bütçeye sahip üç farklı destek programı kapsamında Ajansımızdan toplam 58 Milyon TL. destek talep edilmiştir. Destek programları kapsamında; Hatay ilinden 107, Kahramanmaraş ilinden 53 ve Osmaniye ilinden 30 olmak üzere toplam 190 adet proje başvuru alınmıştır.

Bugün geldiğimiz nokta itibarıyla Yönetim Kurulu değerlendirmeleri öncesi tüm değerlendirme süreçleri tamamlanmıştır. Bugünkü toplantıda yapılacak inceleme ve değerlendirmeler sonucunda Yönetim Kurulu’nun da uygun bulması halinde her üç programa ilişkin sonuçlar kamuoyu ile paylaşılacaktır. Kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının yaptığı çalışmalarına teknik uzmanlık desteği sağlanması ve insan kaynaklarının geliştirilmesi amacıyla uygulanmakta olan Teknik Destek Programı kapsamında 21 Temmuz 2016 tarihi itibarıyla başvurular alınmaya başlanmıştır.

Başvurular, Temmuz-Ağustos, Eylül-Ekim ve Kasım-Aralık olmak üzere üç dönemde alınacak olup he dönemin sonunda yapılacak değerlendirmelerle başarılı projelerin uygulanmasına başlanabilecektir. Bununla birlikte analiz ve araştırmaya dayalı sektörel veya tematik planlama çalışmaları ile fizibilite çalışmalarının desteklendiği Doğrudan Faaliyet Desteği Programı kapsamında başvuruların alınmasına da devam edilmektedir.

Diğer taraftan 2016 yılı içerisinde ilan edilmesi planlanan yeni destek programları ile ilgili hazırlıklar taslak olarak tamamlanmıştır. Destek programlarına ilişkin rehberlerin Kalkınma Bakanlığınca onaylanmasının ardından yeni destek programları da yıl içerisinde ilan edilecektir. Kurumsal yatırımlara sağlanan desteklerle birlikte bireysel girişimcilik kültürünün geliştirilmesi amacıyla her yıl Girişimcilik Eğitimleri düzenlenen Ajansımız, 2016 yılındaki girişimcilik eğitimlerine devam etmektedir.

Hatay ilinde Antakya merkez ilçede devam eden eğitimlerin yanı sıra Ağustos yı boyunca Kahramanmaraş’ın Elbistan, Ekinözü, Nurhak ve Çağlayancerit ilçeleri ile Eylül ayında Göksun ilçesinde girişimcilik eğitimleri yapılacaktır. Avrupa Birliği tarafından sağlanan hibe kaynaklarının bölgemize kazandırılması amacıyla çalışmalar yürüten Ajansımızın başvuru sahibi olduğu “Roman Gibi Yaşayan Vatandaşların İstihdama Entegrasyonu” projesi Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından kabul edilmiştir.

45.000 Euro bütçesi bulunan proje kapsamında 30 kişiye meslek edindirme kursu ile kamu hizmetleri ve yasal haklar konusunda eğitimler verilmesi planlanmaktadır. Bunların yanı sıra geçtiğimiz aylarda başvuruların alınmaya başlandığı Gıda ve Tarım temalı kısa film yarışmasında başvurular sona ermiş ve değerlendirme aşamasına geçilmiştir. Altın Takı Tasarım Yarışması kapsamında ise başvuruların alınmasına devam edilmektedir” diye konuştu.
 
Toplantı, gündem maddeleri değerlendirilmesi ve diğer gündem maddelerinin görüşülmesi ile son buldu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner155

banner215