banner246
İş görüşmeleri sırasında her iki tarafında birbirlerine tanımak amacı ile sordukları sorular ve bu sorular karşılığında aldıkları cevaplar, görüşmenin sonunda kişinin işi kabul edip etmemesi ve/veya kişinin işe kabul edilip edilmemesi konusundaki fikirleri belirler.

Her bir mülakatın birbirinden ayrı olduğu ve biri için yapılan davranışların, söylenen sözlerin, verilen cevapların başka bir iş görüşmesinde farklı anlamlar ifade edebileceği ve beklenmeyen sonuçlar doğurabileceği gerçeği unutulmamalıdır.

Mülakat sırasında, görüşmeyi yapan kişi veya kişilerin sordukları soruları cevaplarken zamanımızı iyi kullanmanız çok önemlidir. Yoğun rekabet ortamlarındaki iş görüşmelerinde, her bir kriter iş arayan ve/veya eleman arayan kişi için belirleyici olabilmektedir. Bunu üniversite sınavlarına giren bir kişinin yaptığı bir doğrunun onu onlarca kişinin önüne geçirmesi gibi düşünebiliriz.

Mülakat yaptığınız kişi ne doktor, ne psikiyatr ne de bir dostunuzdur buna göre verdiğiniz cevapları, yakınlık ve uzaklık çizginizi çok iyi ayarlamalısınız. Verdiğiniz cevapları bu ince çizgi üzerinde laubalilik, ukalalık, alçakgönüllülük sınırlarını aşmamadan vermelisiniz.

Yoğun iş arama içerisine girerek çok fazla sayıda iş görüşmesi yapan kişilere tavsiyem, görüşmeleri sırasında sordukları sorulara aldıkları cevaplar ile alakalı kısa notlar almalarıdır. Bu tarz kısa notlar kişiye hatırlamasında yardımcı olacaktır (hatta bazen elinizi - kolunuzu nereye koyacağınızı bilemediğiniz stresli görüşmelerde sizin çıkış noktanız olabilecektir). Ancak not alırken görüşme sürecini, cevap verişinizi veya karşınızdaki kişinin soru soruşunu engellemeyecek kadar kısa ve öz olmasına ancak daha sonra size bu görüşmeyi hatırlatacak kadar da detaylı olmasına dikkat etmelisiniz.

Diğer yazımda da değindiğim gibi görüşmeye girmeden önce yapılan kısa bir hazırlık (elimizin altındaki internet bu tarz bilgi araştırmaları için büyük bir kaynaktır), soracağınız sorulara ve vereceğiniz cevaplara yardımcı olacaktır. Gereksiz sorular sormanıza engel olacaktır.

Mülakatlar sırasında soracağınız sorulara kısaca göz gezdirelim:

Görüşmeleriniz sırasında şirket, çalışma sistemi, pozisyon, kişiler ..vb. konular hakkında sorular sorabilirsiniz. Ancak sorularınızı doğru kişiye sorduğunuzdan emin olmalısınız. Mesela İnsan Kaynakları Uzmanı ile bir görüşme yapıyorsanız iş ile alakalı detay sorularınıza cevap alamayabilirsiniz.

Görüştüğünüz şirketin vizyonu, misyonunu, hedeflerini bu hedeflere ulaşmak için belirlediği stratejileri sorabilirsiniz (burada tekrar etmek istiyorum bulabileceğiniz cevapların sorularını sormayın çünkü o zaman karşı tarafta görüşmeye, işe ilgi duymadığınız intibaa uyanabilir).

Şirket strateji ve hedefleri ile ilgiili pozisyonun ve/veya departmanın hedeflerinin nasıl uyuştuğunu sorabilirsiniz. Mesela “Web sitenizde belirtiğiniz gibi beş yıllık hedefleriniz ile .... departmanın hedefleri nasıl/ne şekilde örtüşmektedir?”. Şirketin yönetim felsefesini sorabilirsiniz.

Görüşülen pozisyonun tanımı, sorumlulukları ve organizasyondaki yeri eğer yeni bir pozisyon ise neden böyle bir pozisyona ihtiyaç duyulduğunu sorabilirsiniz. Bu tarz sorular sizin bu pozisyon ile ilgili kariyer planınızın çizmenizde yardımcı olacaktır.

Pozisyonun organizasyondaki yerini belirlemeye yönelik sorular sorabilirsiniz. Mesela "Bu pozisyonda çalışacak kişi kime bağlı yada hangi pozisyona bağlı olarak çalışacak?, Bu pozisyona bağlı çalışan başka kişiler var mı?"

Pozisyonun size sağlayabileceği imkanları, şirketin bu pozisyon veya departmanın geleceği ile ilgili görüşlerini sorabilirsiniz.

Pozisyon ile soracagınız her detaylı soru sizin iş hakkında karar vermenizde yararlı olacaktır.

Şirketin genel işleyişi ila alakalı sistemlere yönelik sorular sorabilirsiniz. Kariyer planlama sistemini bu pozisyon için ne tür bir kariyer planlaması yapıldığını, performans değerleme sistemini, bu pozisyona özel bir ölçüm kriteri olup olmadığını varsa hangi kişinin hangi kriterlere göre değerlendirildiğini.

Şirketin çalışma düzeni ile alakalı sorular size karar vermenizde netlik sağlayacaktır.

Sosyal haklar ve olanaklar ile alakalı sorular sorabilirsiniz.

Ücret ile ilgili sorularınızı bu konu ile alakalı kişiye sormaya dikkat etmelisiniz. Firmanın iş görüşme formunda istediğiniz ücret kısmını mutlaka doldurun (kesin bir rakkam yazamıyorsanız ortalama bir ücret yazın yada bir ücret aralığı yazabilirsiniz, görüşme sırasında ücret konusunda esnek olabileceğinizi belirtebilirsiniz), çünkü görüşmeyi yapan kişi için bu bilgi belirleyici olmaktadır.

İşe kabul edilebilmek için düşük ücret veya çok yüksek ücret yazmayın. Düşük ücret yazmanız nedeni ile işe kabul edilsenizde daha sonra bu sizde tatminsiziliğe yol açacak ve yeni iş arayışına girmenize neden olacaktır.

Görüşme sonunda, mülakat sonrası aşamaları yani sürecin nasıl ilerlediğini, başka görüşmelerin yapılıp yapılmayacağını sorabilirsiniz. Bu tarz sorular ile bekleme sürenizi ve rakipleriniz hakkında genel bilgi alabilirsiniz (bilirim teklif beklediğiniz iş için beklemek ne streslidir)

Unutulması gereken, her görüşmenin kendine has olduğu ve sorduğunuz sorular kadar sorulan sorulara vereceğiniz cevaplarında belirleyici olacağıdır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner244

banner155

banner215