Polis, vatandaşları dolandırıcılara karşı uyardı

Osmaniye İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Toplum Destekli polisler, Alışveriş Merkezi'nde vatandaşları dolandırıcılık olaylarına karşı uyararak, bilgilendirici broşürler dağıttı.

Bu tip uygulamalar ile vatandaşların dolandırıcılara karşı koruduğuna dikkat çeken görevliler, olası dolandırıcılık olaylarında ne yapılması gerektiği noktasında ayrıntılı bilgi verdi.

444 veya 0850 ile başlayan numaralardan arayan ve 'geçmişe yönelik kredi kartı aidatı' veya 'kredi masraflarınızı geri alalım' diyerek banka hesap ve kişisel bilgileri isteyenlere kesinlikle inanılmaması gerektiği vurgulanırken, böyle bir durumda emin olunmadığı sürece kişisel verilerin kesinlikle karşı taraf ile paylaşılmaması ve tanınmayan numaralardan gelen çağrılara karşı dikkat edilmesi istendi.

Ayrıca kapkaç mağduru olmamak için çantanın yol tarafında taşınmaması ve kaldırımların yola yakın tarafında yürünmemesi gibi basit tedbirler anlatıldı.

Metro ve otobüs duraklarında, pazar yerleri ve alışveriş merkezlerinde yoğun insan kalabalığının olduğu yerlerde ceplerin ve çantanın sık sık kontrol edilmesi uyarısında bulunularak, "Yankesicilerin özellikle yaşlı insanları tercih ettiğini ve emeklilerin maaş günlerini takip ettiğini unutmayın.

Yankesicilik, Dolandırıcılık ve Kapkaç gibi olaylarla karşılaştığınızda suçluların eşkali ile kullanılmışsa otonun plaka, model ve renk bilgilerini vakit geçirmeden Polise bildirin" denildi. 
 

Haberler