Kelenin bayrağı mehter eşliğinde değiştirildi

Osmaniye Merkeze 20 kilometre mesafede bulunan eski adıyla Hemite, yeni adıyla Gökçedam Köyü'nde ki kalede asılı bulunan yıpranmış Türk bayrağı, mehter eşliğinde yenisiyle değiştirildi.

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi (OKÜ) Genç Gönüllüler Kulübü Mehter Takımı üyeleri, kısa süre önce düzenlenen tanıtım gezisinde, Ceyhan Nehri kenarında yer alan ve yüksekliği 70 metre olan Hemite Kalesi'ndeki bayrağın yıpranmış olduğunu fark ettiler. OKÜ'lü gençler, 21 kişiden oluşan Mehter Takımı eşliğinde kaleye çıkmak için hazlılık yaptı. Genç Gönüller Mehter Takımı, Hemite köprüsünden başlayıp marşlar çalarak kalenin zirvesine kadar yürüdü. Burada ise yıpranmış Türk bayrağı 'Hücum Marşı' eşliğinde yenisiyle değiştirilerek göndere çekildi. OKÜ Genç Gönüller Kulübü Başkanı Oğuzhan Ulaşlı, "Ecdadımızın bizlere emanet ettiği bu güzel değerlere sahip çıkmak ve onları yüceltmek için, Osmaniye'mizi tanıtım gezisinde kaleyi ziyarete gelmiştik. O gün Hemite Kalemizde bayrağın eskimiş olduğunu fark ettik. Hemteran takımındaki arkadaşlarımızla birlikte hemen harekete geçerek, dünyaca ünlü yazarımız Yaşar Kemal'in köyünde bayrak değişim merasimi yaptık." dedi. 

Kendilerine emanet edilen vatana sahip çıkacaklarını belirten Ulaşlı, 'Yüreğimiz kabarık gözlerde damla, Mehter'i saygıyla dur da selamla' diyerek, "Bayrağımıza, şehidimize, vatanımıza, toprağımıza, sahip çırakcağız. Biz inanıyoruz ki bu bayrak bu vatan, imanlı inançlı gençlerin omuzlarında yükselecektir." diye konuştu.  
 

Haberler