Numan Kurtulmuş Osmaniye’yi ziyaret etti

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, bölgede oynanan oyunun farkında olan tek ülkenin Türkiye olduğunu belirterek, " Bu oyunu bozabilecek yegane ülke Türkiye'dir." dedi. 

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, bölgede oynanan oyunun farkında olan tek ülkenin Türkiye olduğunu belirterek, " Bu oyunu bozabilecek yegane ülke Türkiye'dir." dedi. 

Bakan Kurtulmuş, ilk olarak Osmaniye Valiliğini ziyaret etti.

Kurtulmuş, kendisine çiçek veren çocuklarla bir süre sohbet etmesinin ardından Vali Ömer Faruk Coşkun ile görüştü.Burada kısa bir konuşma yapan Bakan Kurtulmuş, uzun bir aradan sonra Osmaniye'ye gelmekten mutlu olduğunu, hem ilçe kongrelerine katılacaklarını hem de bakanlık ve genel olarak yapılacak işler konusunda bilgi alışverişinde bulunacaklarını ifade etti.

YAŞADIĞIMIZ COĞRAFYA BÖL PARÇALA SİYASETİ İLE YÖNETİLİYOR
Numan Kurtulmuş, daha sonra Sivil Toplum Kuruluşları (STK) temsilcileri ile Polisevi'nde yemekte bir araya geldi. Burada bir konuşma yapan Bakan Kurtulmuş, Türkiye'nin güçlü olmasının sadece Türkiye'nin kendisi için gerekli olan bir şey olmadığını belirterek, "Türkiye'nin güçlü olması yaşadığımız bu coğrafya, Ortadoğu, Balkanlar, Kafkasya, Kuzey Afrika başta olmak üzere bütün dünyadaki siyasi dengeleri değiştirmek bakımından çok önemlidir. Birinci dünya harbinden bu yana bir türlü dertleri sıkıntıları bitmeyen bir coğrafyada yaşıyoruz. Tam tersine her gün sıkıntıları artan, katmerli bir şekilde yoğun problemlerle karşılaşan bir coğrafyadayız. Çünkü bir asır evvel Osmanlı Cihan Devletinin sona ermesi onun üzerinden 30'un üzerinde devletin çıkartılması, Osmanlı cihan devletinin dünyadaki o denge olma özelliğinin bir şekilde kenara alınmasıyla maalesef içinde yaşadığımız coğrafya hep böl, parçala, yönet siyaseti ile yönetiliyor. O zamanlar 30'a yakın ülkeyi çıkartan o irade şimdi bir kere daha bir asır sonra yeniden bu coğrafyada operasyonlar yapmaya kalkıyor. Bu coğrafyanın halklarını birbirine düşürmek, bu coğrafyada daha fazla bölünmeyi ve parçalanmayı sağlamak için gayret saf ediyorlar. Terör örgütleri bunun için destekleniyor. Amanos dağlarında sağdan sayın 30 kişi soldan sayın 40 kişi bu insanlar ülkenin devletin halkın başına bela oluyor." dedi.BÖLGE HALKLARINI BİRBİRİNE DÜŞMAN HALE GETİRMEYE ÇALIŞILIYOR
Türkiye'nin 40 yıldır PKK terörüyle uğraşmak mecburiyetinde bırakıldığını ifade den kurtulmuş, "İsmini bundan 10 sene evvel kimsenin bilmediği ama eminim ki on sene evvel bir takım masalarda hazırlıklarının yapılarak piyasaya sürülen DEAŞ'i bugün dünyanın başına nasıl bela olduğunu, böylece de bölünmenin nasıl alt yapısını hazırlandığını hep beraber görüyoruz. Hiç şüpheni olmasın, nasıl ASALA'yı bir zamanlar kullanıp çöp tenekesine attılarsa, bunları kullananlar PKK'yı da DEAŞ'ı da diğerlerini de çöp tenekesine atacaklardır. Ama olan ülkemizin halkına oluyor. Olan bölge halkına oluyor. Bu bölge halklarını birbirine düşman hale getirmeye çalışıyorlar. İşte tarihin tam bu dönüm noktasında hem güçlü büyük bir Türkiye'nin hazırlıklarını yapacak, bu yoldaki istikametteki adımlarımızı sıklaştıracak güçlendireceğiz, hem de yeniden uygulanmaya konulan böl, parçala, yönet siyasetine mani olmak için bütün gücümüzle gayret saf edeceğiz." diye konuştu.
.
BARZANİ'NİN DE YOLU BİR MÜDDET SONRA BİTECEK
Barzani'yi arkadan sırtını sıvazlayarak yol verenlerin, bu yol verdikleri Barzani'nin de yolunun bir müddet sonra biteceğini bildiklerine değinen Kurtulmuş şöyle devam etti: "Onu da sonu  olmayan bir  yola sokuyorlar. Ama böylece daha fazla bölünmenin, daha fazla parçalanmanın bir şekilde yolunu yapıyor, onun hazırlıklarını yapıyorlar. İsimlerini bir çoğunu yeni öğrendiğimiz, ama bizim gönül coğrafyamızın, kalbimizin, ciğerimizin bir parçası olan Musul'un, Kerkük'ün, Telafer'in ve diğer bu parçalanmışlığının kime ne faydası var. Musul'da kim kazandı?, oraya önce DEAŞ'ı sokup, arkasından onu çıkartıyoruz bahanesiyle 50 bin tane silahlı gurubun yolunu açanlar bundan sonraki 10 yıllar boyunca Musul'da ne büyük bir felaketin kapısını araladıklarını biliyorlar mı, tabi ki biliyorlar. Ama garip bölge halkı bu oynanan oyunun bir parçası haline getirilerek birbirine düşman hale getiriliyor. İşte tamda söylemek istediğim burasıdır. Bölgede oynanan bu oyunun  farkında olan tek ülke Türkiye'dir. Bu oyunu bozabilecek yegane ülke Türkiye'dir. Onun için el birliği ile gönül birliği ile, bu bölgenin daha fazla parçalanmasına mani olacak çok kuvvetli çok muktedir bir Türkiye'yi oluşturmak mecburiyetindeyiz. "
Daha sonra TSK Temsilcileri ile basına kapalı olarak görüşen Bakan Numan Kurtulmuş daha sonra Ak Parti Osmaniye merkez İlçe kongresine katıldı.


 

Haberler