NAMAZDA HUŞÛ NEDİR?

Namazda huşû;
* Her şeyden önce Allah Tealâ’nın huzurunda olduğunun;  ibadet mahallinde bulunulduğunun farkında olmak; namaz kılarken Allah’a gönülden boyun eğmek: “ Allah’a gönülden boyun eğerek namaza durun!” (Bakara,2/238); Allah’ın huzurunda olduğunun idraki içinde olmak ve bunu namaz boyunca akıldan çıkarmamak; her türlü dünyevî meşgaleden zihni sıyırmaya çalışmak; yapılan hareketlerin farkında olmak yani kıyamda olduğunun, rükûda olduğunun, secdede olduğunun, kaç defa secde ettiğinin farkında olmak, aklında tutmak; acele etmeden namazın her hareket ve kıraatinin hakkını vererek yapmaktır.

* Allah Tealâ’nın huzuruna çıkınca O’na karşı derin bir saygı içinde olmak:“Onlar ki namazlarında derin saygı içindedirler !”(Mü’minûn,23/2);

* Yüreğini-kalbini-gönlünü-ruhunu aşkla, sevgiyle Allah’a  yönlendirmek;

* Yüce Varlığın huzurunda olduğunu idrak etmek;

* Cenab-ı Allah’ın seni gördüğünü, gözlediğini, şefkatle baktığını hissetmek; “O, namaza kalktığın vakit seni görüyor.” (Şuarâ,26/218 );“Şüphesiz Allah üzerinizde bir gözetleyicidir!”(Nisâ,4/1)

* Dualarını-yakarışlarını duyduğunun bilincinde olmak “ Şüphesiz Rabbim duayı işitendir.”(İbrahim, 14/39); “O, her şeyi en iyi işiten ve hakkıyla bilendir!” (Şuarâ, 26/220)
*Allah’a karşı duyulan derin sevgi-saygı içinde, boyun eğerek, alçak gönüllülük ve tevazu ile; kibir, gurur, riya ve gösterişten uzak bir şekilde, kul olduğunun bilinci içinde O’nunla baş başa kalmak, baş başa olduğunu bilmek!

* Huzurlu ve mutmain olmak: Namaz huzur mahallidir, tevazu ve huşû kaynağıdır.

İşte namazda huşû budur! İşte mü’minin Mirac’ı budur! Nitekim, Hz.Peygamber (s.a.s.)  “Kim dünya ile ilgili vesvese etmeden iki rekat namaz kılarsa, Allah onun geçmiş günahlarını bağışlar” demiştir.( Ebu Davud, Tefriu' ebvabi'l-vitr, 26).

İKİ SAHABENİN SOHBETİ: NAMAZ’dan HAZ  DUYMAK.

Hatem Taî, bir gün İsâm b.Yûsuf’u ziyarete gidince, İsâm, misafirine: “Yâ Hatem, namaz kılarken haz duyuyor musun?” diye sordu. Hatem,: “Evet, duyuyorum!”dedi. İsâm, nasıl namaz kılıyorsun diye sorunca Hatem şunları söyledi: “Namaz vakti yaklaşınca güzelce abdest alır, namaz kılacağım yere varıp tüm organlarım duruluncaya kadar dikilirim. Bu sırada Kâbe’yi iki kaşımın arasında ve Makam-ı İbrahim’i de göğsümün hizasında görürüm. Kalbimden neler geçtiğini de Allah bilir. Ayaklarımı Sırat köprüsü üzerinde, Cenneti sağımda, Cehennemi solumda, Azrail’i arkamda farz eder ve kılmakta olduğum namazı son namazım olarak düşünürüm. İşte bu halet-i ruhiye içinde İftitah  Tekbîri alır, okuduklarımı düşüne düşüne okur, tevazu duygusu içinde rükua varır, Allah’a niyaz halinde secde eder, arkasından ümit ve korku arası bir duygu ile son teşehhüde oturur, sünnete uygun bir şekilde selâm vererek ihlâsla namazdan çıkınca yine ümit ile korku arası bir duygu içinde yerimden kalkarken daha sonraki namazlarımı da aynı şekilde kılacağıma içimden söz veririm.”

İsâm; “Yâ Hatem, böyle mi namaz kılıyorsun !?” diye sorunca,

Hatem; “Evet böyle namaz kılıyorum” dedi.

İsam; “Ne zamandan beri böyle namaz kılıyorsun?” diye sorunca,

Hatem; “ Otuz yıldan beri böyle namaz kılıyorum!” dedi.

Bunun üzerine ağlamaya başlayan İsam; göz  yaşları arasında : “şimdiye kadar bir kere bile böyle bir namaz kılmadım” dedi. (Ebûl-Leys Semerkandî, Sohbetler, s.503-504)


SAADET
Cenab-ı Allah’a has îmân etmek,
En büyük iç saadettir saadet!
Kur’anı Kerim’in yolundan gitmek,
En büyük iç saadettir saadet!

Yüreklerdeki âhiret kaygısı,
Kur’an-ı Kerime çoktur saygısı,
Muhammed’e derin sevgi duygusu,
En önemli hidâyettir hidayet !

Tuttuğumuz bu yol, manâ yoludur,
Siyah-beyaz, her insan has kuludur,
Müslüman hayatı zikir doludur,
Bu, en güzel diyanettir diyanet!

İyilik eden, hep iyilik görür!
İnfâk kervanı hep yüküyle yürür,
Cimrinin gözünü tutku-hırs bürür,
Yardım, en büyük inayettir inâyet!

OYTAN Muammer huzura varalım,
Şehitlerin hatırını soralım,
Vahşiler vurdu, yâresin saralım,
Sağlık, en aziz emanettir emanet!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner240

banner155