banner182
banner134

Kadına Yönelik Şiddet Bir Kadın Sorunu Değil, Toplumsal Bir Sorundur…

Kadın cinayetleri ana haber bültenlerinde ya da gazetelerin üçüncü sayfa haberlerinde sıradanlaşıyorsa, artık okumak bile istemiyorsak, şahit olmamak için gözlerimizi kapatıyor, kulaklarımızı tıkıyorsak daha çok karanlık günler var demektir önümüzde…” bu sözler Aile ve Evlilik Terapisti  Dr. Obengül ejder’e ait...

 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle açıklama yapan Dr. Obengül Ejder, Türkiye’de kadına yönelik şiddetin ürkütücü boyutlara ulaştığına dikkati çekerek, “Türkiye denilince ‘kadına şiddet uygulayan insanların ülkesi’ akla gelmeye başladı.“ dedi.

 “Kadına Yönelik Şiddet ve Cinayetlerin En Büyük Nedeni Eğitimsizlik.”

Kadına yönelik şiddet ve cinayetlerin giderek artmasının en büyük nedeninin ‘eğitimsizlik’ olduğuna dikkati çeken Dr. Ejder,  “Cinsel tabular, her geçen günü iyiye gideceğine daha da kötüye gidiyor. Aileler daha kendileri cinsellik hakkında doğru bilgiler bilmiyorken çocuklarını nasıl eğitsinler? Doğal olarak çocukları da bilgisiz, birçok hurafe, yanlış dini bilgisi ve yanlış cinsel mitlerle donanıyorlar, sonuç ortada…” şeklinde konuştu.

“Bu Ülkenin Bütün Bireyleri Bu Kötü Tablodan Sorumludur…”

“2016 Türkiye’sinde eğer hala kadına yönelik şiddetten bahsediliyorsa, şiddeti önlemek için yeterince önlemler alınamıyorsa, şiddetin boyutu ölüme kadar gidiyorsa, sadece devletin ilgili kurumları değil, bu ülkenin bütün bireyleri bu kötü tablodan sorumludur.” diyen  Terapist Dr. Ejder, yaptığı açıklamada kadına yönelik şiddetin nerede ve nasıl patlama yaptığı, şiddetin psikolojisi ve şiddetten bağımsız bir toplum için ebeveynlere düşen rolleri anlattı…

 “Erkeğin Her Yaptığının ‘Doğal’ Görülmesi Şiddeti Besliyor.”

“Kadınlar erkek egemen toplumlarda daha sık şiddete maruz kalıyor. Aynı zamanda toplumun hukuksal, ekonomik, geleneksel, siyasal ve eğitimsel yapısı içinde kadın ayrımcılığa uğruyor ve erkeğe bağımlı olmak zorunda kalıyor. Erkeğin yasalardan ve ataerkil geleneklerden kaynaklanan üstün konumu, kadının erkeğe hizmet etmesi ve erkeğin alınacak kararlarda söz sahibi olmasını ‘doğal’ gören bir bakış açısına sahip olması da maalesef şiddeti besliyor.”

Şiddet denilince akla sadece fiziksel şiddet gelmesine karşın, kadınlara yönelik şiddetin her boyutta olduğunu ifade eden Dr. Obengül Ejder bunları, Fiziksel, Cinsel, Duygusal ve
Ekonomik Şiddet olarak sıraladı.
 
Duygusal ya da Fiziksel İstismara Uğramış Erkek, Daha Fazla Şiddet Eğiliminde

Kendileri de duygusal ya da fiziksel istismara uğramış, anne ya da kardeşleri de şiddet görmüş kişilerin daha fazla şiddet eğiliminde olduğunu kaydeden Aile ve evlilik Terapisti Dr. Obengül Ejder, “Küçükken terk edilmiş, ebeveynlerini kaybetmiş ya da ailelerinden zorla uzaklaştırılmış; şizofreni, antisosyal kişilik bozukluğu gibi psikiyatrik tanı almış erkeklerin şiddet eğilimlerinin daha fazla olduğunu görüyoruz.” dedi.

“Çocuktan Gelin Olmaz…”

Dr. Obengül Ejder açıklamasında son olarak giderek yaygınlaşan çocuk yaştaki evliliklere de değindi. Türkiye’de Kız çocuklarının şiddetle ilk ailelerinde tanıştıklarını, anne ya da babaları tarafından güç kullanılarak bastırılmaya çalışıldıklarını ifade eden Dr. Ejder, evlendirilen çocukların Türkiye’nin kanayan yarası olduğunu vurguladı. Dr. Ejder, "Çocuktan doktor, mühendis, avukat, öğretmen, mimar ve sanatçı olur; ama asla gelin olmaz, olmamalı." şeklinde konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner155